İnternet

Google'ın güvenlik testi Captcha gidiyor! peki yerine ne geliyor?

Google'dan yeni güvenlik testi: Ben robot değilim

Google'ın güvenlik testi Captcha gidiyor! peki yerine ne geliyor?

Bazen bir internet sitesine girdiğinizde sizden, güvenlik adımı olarak rastgele seçilmiş ve okuması zor bir formatta yazılmış bir ya da iki kelimeyi alttaki kutucuğa yazmanız isteniyor. Web sitelerini ziyaret eden yüzbinlerce kullanıcıyı kızdıran bu güvenlik testine Google, alternatif bir yöntem geliştirdi.

Öncelikle Captcha olarak adlandırılan bu uygulamanın ne anlama geldiğini açıklayalım.

Captcha kelimesi İngilizce'de "Completely Automated Public Turing test to Tell Computers and Humans Apart" ifadesindeki kelimelerin baş harflerinden oluşturulmuştur. Türkçe'deki karşılığı "İnsanlar ve bilgisayarların farklı olduğunu anlayan tamamen otomatik kamusal Turing testi."

1417901842_img20141206233637.jpg

Bu test, web sitelerinin otomatik olarak spam kabul edilmesine engel olmak için tasarlanmıştı. Google'ın kullandığı ReCaptcha testinde gazetelerden, kitaplardan ve haritalar gibi eski malzemelerden seçilen ve okunması zor metinler seçiliyordu. Kullanıcının karşısına çıkan iki kelimeden biri bilgisayarlar tarafından tanınabilirken, diğeri ise sadece insanlar tarafından tanınabiliyordu. Bilgisayarın tanıyamadığı bu ikinci kelime, bir metinden taranarak elde ediliyor ancak okunamaz hale getirilmiş oluyordu. Bu test vasıtası ile eski metinler de dijital olarak arşivlenebiliyordu. 2012'de yapılan bir araştırmada insanların Captcha testlerinin yüzde 90'ını zor bulduğu ortaya çıkmış. Google'a göre bilgisayarlar bu konuda giderek daha başarılı hale gelmiş ve kelimelerin yüzde 99.8'ini çözebilir oldular.

Bu nedenle testi değiştiren Google, No Captcha ReCapctha isimli yeni testi Perşembe gününden bu yana kullanıcalara sunmuş durumda. Bu yeni testte bilgisayar kullanıcılarından "Ben robot değilim (I am not a robot)" yazan minik bir kutucuğu tıklamaları isteniyor. Önemli olan tık'ın kendisi değil, tıklama eylemi sırasındaki insan davranışı. Tıklama öncesinde ya da sonrasında farenin önceden kestirilemeyen hareketleri ve süre gibi. Bilgisayarlar bu hareketleri taklit etmekte zorlanıyor.

Ancak burada da bir sorun ortaya çıkıyor. Mobil cihazlar ve tabletler için tıklamak, fare olmadığı için işe yaramıyor. Bu durumda kullanıcılara bir resim sunulacak ve bunun dokuz farklı resimden hangisine en yakın olduğunun işaretlenmesi istenecek. Google' a göre bu yeni güvenlik testlerinin web sitelerini otomatik sızmalara karşı geçmişte olduğundan daha güvenli hale getireceği söyleniyor.

Kaynak: BBC

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.