İnternet

Google’ın internet taşıyan balonları 2016'da faaliyete geçecek

Google’ın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı “internet taşıyan balonlar projesi” önümüzdeki yıl özellikle internet erişiminden yoksun yerleşim merkezlerinde hizmet vermeye başlayacak.


Stratosfer tabakasında uçacak balonlar dünyanın büyük bir bölümüne internet hizmeti taşımayı hedefliyor. BBC’ye konuşan proje başkan yardımcısıMike Cassidy, internet balonlarının güzergahı altında yaşayan insanların kesintisiz internet hizmetinden yararlanabileceğini belirtti.

Google’ın süper basınçlı balon planı ilk olarak Haziran 2013’te Yeni Zelanda'dan 30 kadar balonun uçurulmasıyla başladı. Test amaçlı uçurulan balonlar ilk olarak 3G hızda internet bağlantısı sağlıyordu. Ancak önümüzdeki yıl resmi olarak uçurulacak balonlar 4G'ye yakın hızda bir internet erişimi sağlıyor.

1446133567_151029124306googleprojectloon624x624afp.jpg

Loon Projesi'nin başkan Yardımcısı Mike Cassidy internet taşıyan balonlara ilişkin kaydedilen diğer ilerlemeleri de anlattı. Cassidy "Başlarda balonlar 5, 7, 10 gün dayanıyordu. Şimdi 187 güne kadar dayanan balonlarımız var. Fırlatma aşamasında da gelişme kaydettik. Eskiden bir balonun uçurulması bir iki saat sürüyor ve 14 kişi gerektiriyordu. Şimdiyse otomatik vinçle 15 dakikada bir iki-üç kişiyle bir balon uçurabiliyoruz." açıklamalarında bulundu.

Mike Cassidy’nin projeye ilişkin diğer açıklamaları ise şu şekilde: “Proje planlandığı şekilde yürürse 2016'da hedeflerden birine ulaşılacağını kaydetti ve "Dünya çevresini kesintisiz sarmak için 300 dolayında balona ihtiyacımız var. Bir balon rüzgarla sıradan çıkarsa yerine bir başkası giriyor. Gelecek yıl ilk kesintisiz balon çemberimizi oluşturmayı ve bazı bölgelerde sürekli internet erişimi sağlamayı umuyoruz. Her şey yolunda giderse, daha sonra ilk ticari müşterilerimizle iş yapmaya başlayacağız."

1446133591_151029124934projectloon624x351google.jpg

 Oldukça hafif olan balonların altında şunlar asılı:

*Veri akışını kontrol etmek için iki, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere de bir yedek alıcı-verici ünite

*Bir uçuş bilgisayarı ve GPS konum belirleme cihazı

*Balonu istenen yöne götürecek rüzgarı bulmak üzere alçalmasını veya yükselmesini sağlayacak kontrol sistemi

*Tüm cihazlara enerji sağlayacak güneş enerjisi panelleri

 100 milyonu aşkın Endonezyalıya internet götürme yolu

Google, sık ormanlık alanlar ve dağlık bölgelerden oluşan tüm Endonezya adalarına, fiber optik kablo döşenmesinden veya cep telefonu için baz istasyonları kurulmasındansa, Loon Projesi'nin daha ucuza mal olacağını belirtiyor.

Şirket, bu projeyle, 255 milyon nüfuslu ülkede hâlâ internete erişimi olmayan 100 milyondan fazla insana bu hizmetin sağlanabileceğini kaydediyor.

Bakımı daha ucuz olacağı için uydu sisteminden ziyade, balon sistemine dayalı internet hizmeti tercih ediliyor. En azından tüm teknolojik sorunlarin üstesinden gelindiğinde.

Bununla birlikte Google, diğer seçenekleri de değerlendiriyor.

Şirketin yürüttüğü Titan adlı diğer proje de, güneş enerjisi panelleriyle çalışan insansız hava araçlarıyla internet erişimi bulunmayan bölgelere hizmet götürmek.

Facebook da, yine insansız hava aracıyla benzer bir proje geliştiyor. (kaynak: bbc.com)

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.