İnternet

Hackerlar Türkiye'yi açıkça uyardı!

Anonymous uluslararası siber protesto ekibi Türkiye'de yürürlüğe girecek filtre uygulamasıyla ilgili olarak hükümeti uyardı.


Uyarı Üzerine Ayyıldız Tim ekibinin Anonymous'un sitesine saldırdığı iddia ediliyor

Filtre uygulamasıyla kullanıcıların internette yaptığı her şeyin kayıt altına alınabileceğini vurgulayan Anonymous grubu bunun en üst seviyede sansür olduğunu açıkladı.

Bu duruma karşı tepkisi kalmayacaklarını açıklayan grup hükümeti ve sansür uygluayan kurumları uyardı ve sansürün iptal edilmemesi durumunda bu kurumlara yönelik harekete geçileceğini bildirdi.

Haber gruba ait anonnews.org sitesinde de yer aldı ve doğrulandı.

EylemTwitter?da da operationturkey etiketi altında konuşuluyor. Grup internette yayınladığı ?Merhaba Türkiye? diye başlayan ve İngilizce devam eden uyarısında şunları söylüyor:

Merhaba Türkiye,

Son yıllarda, Türkiye hükümetinin internet üzerindeki kontrolunun ne denli arttığına tanık olduk. binlerce websitesi ve blog engellenirken, aynı zamanda internet gazetecilerine karşı başlatılan yasal kovuşturmalar devam etmekte? Hükümet şimdi de 22 Ağustos?ta, internet kullanıcılarının tüm aktivitelerinin kayıt altına alınmasını mümkün haline getirecek olan yeni bir filtreleme sistemi uygulamaya koymak istiyor. Böylesi bir sistemin ne zaman ve nasıl uygulamaya konulacağı hâlâ muğlak olsa da, kesin olan şey hükümetin internet sansürünü bir üst seviyeye çıkardığıdır.

Bu sansür uygulamaları mazur görülemez. Serbest bilgi akışına erişim ve katılım temel bir insan hakkıdır. Türkiye hükümeti bu temel hakkı ihlal ederken, Anonymous eylemsiz kalmayacaktır. Sansürü engellemek için desteğimizi verecek, sansür uygulayan kurumlara karşı harekete geçeceğiz.

Türkiye?de yüz binlerce insan internet sansürüne yönelik kararları protesto etti ancak AKP hükümeti insanların seslerini duymazlıktan geldi ve protestocuları polis şiddetiyle bastırdı.

Bizler tüm internet vatandaşlarını, Türkiye hükümetini bu absürd politikalardan vazgeçmeye iterek konuşma özgürlüğünü desteklemeye çağırıyoruz. Serbest bilgi akışı engellenemez. Bilgi paylaşımı durdurulamaz. Korku eşiklerini aşarak bu temel haklarımızı savunmanın zamanıdır.

Bizler anonimiz.

Bizler çoğunluğuz.

Bağışlamayız.

Unutmayız.

Bizi bekleyin.


Anonymous'un Türkiye'yi internet sansürüyle ilgili uyarmasının ardından kendilerini "Dünyanın ilk siber ordusu" ilan eden Ayyıldız Tim ekibinin Anonymous'un sitesine saldırdığı iddia edildi.

"Türk sitelerine kesinlikle saldırmama" ilkesiyle hareket eden Ayyıldız Tim, Anonymous'un Anonnews.org sitesini hack'lediğini iddia etti. Ancak Anonymous grubu bu iddiayı doğrulamayarak sitede kapasite sorunu olduğunu ve bu nedenle başka bir adrese yönlendirme yapıldığını duyurdu.

Ayyıldız TİM ise, Anonnews sitesine girişleri kapattıkları konusunda ısrarlı.

Bu arada Ayyıldız TİM'in sitesi de çalışmıyor. Sitenin sadece anasayfasına ulaşılabiliyor. Ancak sitenin içine giriş yapılamıyor.

İki tarafın karşılıklı olarak birbirlerinin sitesine siber saldırı düzenlediği tahmin ediliyor.

Anonymous kimdir?

Anonymous 2003 yılında 4chan?de yayılmaya başlayan bir internet oluşumu ve kimliğini gizleyen birçok internet kullanıcısından oluşan anarşik bir küresel beyin? Hareket ilk başta bir hedefe yönelik eğlence olarak başlasa da 2008?den sonra internet özgürlüklerine karşı protesto ve duruşlarıyla uluslararası ortak hackerlıkla bağdaştırılmaya başlandı. Oluşum, WikiLeaks'in de 3 ana başarı kaynağından biri olarak gösteriliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.