İnternet

İnternet alışverişinde yepyeni bir dönem başlıyor!

İnternetten yapılan satışlardaki vergi kayıp ve kaçaklar artık eskisi kadar olmayacak!

İnternet alışverişinde yepyeni bir dönem başlıyor!

Geçtiğimiz günlerde hükümetin uzun süredir üzerinde çalıştığı, ekonomi alanında bir konu bulunuyordu. Bu bizleri yani internet kullanıcılarını çok yakından ilgilendiren bir mesele idi aslında. Sonunda kararlar alındı ve ilk detaylar açığa çıktı.

Hükümetin üzerinde yeni kararlar aldığı du sektör, tahmin edebileceğiniz üzre son dönemde oldukça popüler olan e-ticaret, yani elektronik ticaretin ta kendisi ile alakalı..Ankara'da basın toplantısı düzenleyen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hollanda'yla bir protokol imzalandığını, yeni sistemin yıl sonuna kadar devreye sokulması için çalışacaklarını söyledi. Şimşek, yeni sistemle vergi kayıp-kaçağının önleneceğini belirtti.

İnternet alışverişinde yepyeni bir dönem başlıyor! - Resim : 1


E-Ticaret'te yeni gelecek sistem ile birlikte vergi yöntemleri değişmeden kayıp ve kaçakların geliştirilen yazılım teknolojileri ile anında tespit edilebileceği açıklanarak, son derece mühim bir konunun çözüme kavuşturulacağı dile getirildi! Yeni gelecek yazılım sistemi ise dünyadaki en ileri e-ticaret sistemini kullanan Hollanda'da alınacak.

İlgili detaylar:

E-ALIŞVERİŞTE ÖDEME KREDİ KARTIYLA
"İnternetten yapılan alışverişte ödeme kredi kartı ve posta çekiyle yapılacak. Nakit ödemenin (havale yoluyla) şartları değiştirilecek."

9 YILDA 100 KAT BÜYÜDÜ
"E-ticaret Türkiye'de son 9 yılda 100 katın üzerinde büyüdü. 2003'te 262 milyon lira olan hacim 22.8 milyar liraya kadar yükseldi."

OTOMOTİVE SIKI TAKİP
"Otomotivde üretimden satışa kadar takip yapılacak bir sistem kurulacak. İnşaat sektöründe de veri tabanı üzerinden bütün gelişmeler takip edilecek ve denetim sıklaştırılacak."

EKONOMİNİN YÜZDE 27.7'Sİ KAYITDIŞI
"Kayıtdışı ekonominin büyüklüğünde de son yıllarda düşüş gözlendi. Kayıtdışı ekonominin büyüklüğü yüzde 27.7'ye geriledi."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.