İnternet

İnternet bağımlılarına özel poliklinik

İnternet bağımlılığının artması üzerine Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde İnternet Bağımlılığı Polikliniği kuruldu.

İnternet bağımlılarına özel poliklinik

Üç ay önce kurulan kliniğe 70 kişi başvurdu 50 kişi takibe alındı. Başvuranların çoğunluğu 20 yaşlarında ve oyun bağımlısı.

1329903770_dg9at879wh7yo0g.jpg

Dr. Ömer Şenormancı yaptığı açıklamada:

"Kliniklerine genelde 20'li yaşlardaki gençlerin geliyor ve bunların önemli bir kısmı sadece internet yüzünden okulu bıraktığını söyleyen kişiler. Gençler daha çok binlerce kişinin aynı anda oynadığı devasa çok oyunculu çevrim içi rol yapma oyunlarına (MMPORG) yöneliyor.

Örneğin birisi 'Rekorum 72 saat bilgisayar başından hiç kalkmamak' diyor. Halbuki uzun süre hareketsiz oturmak, emboli riski yaşatıyor. Uzakdoğu'da bu tür 10'un üzerinde vaka var.

Genelde hastaları yakınları getiriyor çünkü kendileri kabullenmiyor. Diğer bağımlılıklarda da gördüğümüz gibi 'Asıl bir X ağabey var, bir de onu görseniz' diyorlar. Ailesi kısıtlama getirdiğinde, bilgisayarı geri almak için annesine, babasına bıçak çekenler oluyor. Ailesi bilgisayarın fişini sakladığında, babasının cep telefonundan girip çok yüksek telefon faturalarına neden olanlar var. MMPORG' larla çocukları 12 yaşına kadar hiç tanıştırmama tavsiyesinde bulunuyoruz" dedi.

Şenormancı, özellikle ergenlerin bütün başarı algılarını, kişilik saygılarını bir oyun üzerinden gerçekleştirebildiğini belirtirken, internet bağımlılığı ölçülerini de söyle sıraladı:

"Sürekli olarak interneti düşünme, internette yapılan aktivitelerin hayalini kurma, internette yapılması planlanan bir sonraki etkinliği düşünme, istenilen keyfi almak için internette daha fazla zaman geçirme, interneti azaltmak, kontrol etmek için başarısız girişimlerde bulunma, internete ulaşamadığı zamanlarda huzursuzluk, kızgınlık hissi, aile, okul ve arkadaş çevresiyle bağlantıyı koparma, internette kalma süresiyle ilgili yalan söyleme, interneti sorunlardan kaçmak için kullanma."

1329903813_internet-bagimlisi212x266.jpg

Dr. Şenormancı, bu ölçülerden beşinin bulunması durumunda bağımlılıktan söz edilebileceğini vurgulayarak, aileleri uyardı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.