İnternet

Internet Explorer piyasanın 52.6'sına sahip

Net Marketshare tarafından yayınlanan raporda Microsoft'un Internet Explorer'ı, tarayıcı pazarındaki düşüşünü sürdürürken yüzde 52.6 pazar payına geriledi.


Tarayıcı sektöründe  büyük hareketlilikler yaşanmaya başladı. Masaüstü ve mobil alanda tarayıcı pazarında sürpriz değişiklikler olabiliyor.

Net Marketshare tarafından hazırlanan raporda Internet Explorer yüzde 52.6 pazar payına geriledi. 7 yıl önce Internet Explorer yüzde 95 pazar payı bulunuyordu. Firefox tarayıcısı yüzde 22.5 iken Chrome tarayıcısı yüzde 17.6 oldu. Safari tarayıcısı ise 5.4 seviyesinde bulunuyor.

İşletim sistemi piyasasında ise Windows 91.9'la liderliği elinde bulundururken Mac yüzde 6.9, Linux yüzde 1.2 olarak göze çarpıyor.

Arama motoru sektöründe ise Google yüzde 82.4 ile lider bulunuyor. Yahoo yüzde 6.8 ile ikinci, Baidu ve Bing de yüzde 4'lük pazar paylarına sahipler.
Mobil tarayıcı pazarında ise Safari yüzde 62.2 ile ilk sırada yer alırken, Android tarayıcısı yüzde 18.7, Opera Mini yüzde 13.1, Symbian tarayıcısı ise yüzde 2.6 seviyesinde bulunuyor.

Mobil arama motorunda ise Google yüzde 91.1, Yahoo yüzde 7, Bing yüzde  1.1, Baidu yüzde 0.5 seviyesinde bulunuyorlar.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.