İnternet

İnternet mağdurlarına Yargıtaydan sevindirici haber

İnternet hırsızlıklardan mağdur olan banka müşterilerine Yargıtay'dan sevindirici haber...Yüksek Mahkeme, bir müşterinin internet bankacılık şifresinin kırılarak 'çalınan' 4 bin 100 lirasının banka tarafından faiziyle ödenmesine hükmetti.


İnternet bankacılığı dolandırıcılarından mağdur olanlara Yargıtay,  bankanın sorumlu olduğuna hükmetti.

Yargıtay, bankalar tarafından kullandırılan sanal klavyeden girilen statik şifrelerin güvenlik açısından yeterli olmadığına, güvenlik açıklarının bankalar tarafından bilinmemesinin mümkün olmadığına dikkati çekti.

Yargıtay'ın gündemine yansıyan ve internet kullanımının yaygınlaşmasının ardından sık sık dolandırıcılık mağdurları ortaya çıkaran dava konusu olay Mersin'de yaşandı.
İşyerindeki bilgisayarı çalınan bir şahsın bilgileri bilgisayar korsanlarının eline geçti ve banka hesabının internet şifresi kırılarak 4 bin 100 lira çekildi.

İnternet üzerinden şifre kırıp para çekenler, kısa süre sonra yakalanarak yargılandılar ve ceza aldılar. Bilgisayarı çalınan şahıs da hesabından internet ortamında bilgisi dışında alınan 4 bin 100 lirasının banka tarafından karşılanması için dava açtı.

Dava edilen banka  mahkemedeki savunmasında, gerekli önlemleri aldıklarını, davacının bilgisayarının çalınması sonucu davacının şifrelerine ulaşılarak olayın gerçekleştirildiğini belirtse de mahkeme mağdur şahsı haklı buldu.

Çalınan 4 bin 100 liranın 2005 yılından itibaren faiziyle banka tarafından ödemesine mahkeme karar verdi. Karara itiraz gelince dosya Yargıtay'ın gündemine geldi. Davaya bakan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin tespitlerini yerinde bularak onadı. Böylece internet ortamında yapılan dolandırıcılıktan banka sorumlu tutuldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.