İnternet

İnternet özgürlüğü bedava ve öyle kalmalı

Teknoloji devi Google, gelecek ay gizli kapılar ardında düzenlenecek bir Birleşmiş Milletler (BM) toplantısına tepki gösterdi.

İnternet özgürlüğü bedava ve öyle kalmalı

Google, Avrupa'nın düzenleyici kurumlarının internet ve sosyal medyayı kısıtlayıcı kararlar alacağından endişeli olduğunu belirterek BM'ye karşı kampanya başlattı

Google, Dubai’de gelecek ay düzenlenecek Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) toplantısına tepkili. Avrupa’nın düzenleyici kurumlarının kapalı kapılar ardından gerçekleştireceği toplantıda 1988’de yapılan anlaşmanın revize edileceğini öne süren Google, internetteki ifade özgürlüğünün tehdit altında olduğunu belirtti.

ITU’nun 1988’de imzaladığı anlaşmada internet özgürlüğünü kısıtlayıcı değişikliklere gidileceğinden endişeli olan Google, aynı zamanda YouTube, Facebook ve Skype gibi sosyal medya ağları ve araçlarının “uluslararası alanda kullanılmak için ücret ödemeye zorlanabileceğini” öne sürdü.

Google, yaptığı açıklamada, “ITU üyesi ülkelerin bedava olan sosyal medya ağlarını kendilerine ücret ödemeye zorlayabileceğini, böyle bir şey olması halinde özellikle gelişmekte olan ülkelerde bilgiye erişimin ciddi şekilde kısıtlanabileceğini” ifade etti.

1353624287_44.jpg

“HAREKETE GEÇİN!”

Google, ITU’ya yaptığı eleştiriyi bir kampanyaya dönüştürerek bu eyleme odaklı bir internet sitesi bile açtı. “Take Action ” adlı kampanya, internet kullanıcılarına “bedava ve özgür internet için” imza vermeye davet ediyor.

Google, yaptığı şikayette, “ITU toplantısında sadece hükümetlerin söz alacağını, bu durumun özgür ve bedava internetin savunulmamasına yol açacağını ve interneti kullanan mühendisler, şirketler ve insanların söz hakkı olmayacağını” belirtti. Google ayrıca, ITU toplantısının kamuyouna kapalı kapılar ardından yapıldığını ve yapılan tekliflerin gizli tutulduğunu ifade etti.

Söz konusu görüşmeler 3-14 Aralık tarihlerinde Dubai’de yapılacak. Bu süre içinde yeni bir bilgi ve iletişim anlaşmasının sunulması ve imzalanması bekleniyor.

ITU İDDİALARI REDDETTİ


ITU sözcüsü Srah Parkes, görüşmelerde internet özgürlüğünü kısıtlayacak bir karar alınacağı iddilararını reddetti.

The Register sitesine açıklama yapan Parkes, Google’ın toplantılarda bir IT (Bilişim Teknolojileri) üyesi olarak yer edinme şansı olduğunu ancak bu tercihi yapmadıklarını belirtti. Parkes buna rağmen Google’ın ABD ve İsrailli temsilciler tarafından temsil edildiğini söyledi.

Konu hakkında Twitter hesabından da bir mesaj atan Parker, “ITU Anayasası iletişim haklarını belirler ve bunu yaparken uluslararası telekominikasyon düzenlemelerinden yararlanır. Düzenleyici kurumlar bu özgürlüğü kısıtlayamaz” dedi.

Yorumlar
şaşkın
arkadaşlar evet birçok şeye olduğu gibi buna da balıklama atlıyor olabiliriz ama sonuçta etkilenecek olanlar bizleriz. Eğer o şirketler DEVletlere para vermek zorunda kalırsa, bizde onlara para vermek zorunda kalırız ki mesele sadece para değil olayın birde sansür kısmı var ki en önemlisi de bu bence...
Cevapla
Misafir
Beyler oyuna gelmeyin zıplamayın hemen haberi iyi okuyun.. Google, youtube vs siteler hükümetlere ücret ödemekten korkuyor yoksa sizi bizi bi yerlerine taktıkları yok yani..
Cevapla
Böyle sey mi olur zaten ttnete falan filan bedava ya mi giriyoz bide bunu yapsilarda asgari ucretle gecinen ailelerin tum bilgilerini elerinden alsinlar
Cevapla
mert
zaten bi dunya int girmek icin oduyoruz bide bunlarami oduyelim yok ole bisey
Cevapla
mert
zaten bi dunya int girmek icin oduyoruz bide bunlarami oduyelim yok ole bisey
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.