İnternet

İnternet üzerinden ilan verenlere şok!

Maliye, ilan sahiplerinin vergi verip vermediğini araştıracak.

İnternet üzerinden ilan verenlere şok!

İnternetin yaygınlaşması ile insanlar bütün işlerini internet üzerinden yapmaya başladı. Emlak sektörü de bunlardan biri. Kiralık veya satılık evi olanlar internet üzerinden ilan vererek daha çok kitleye ulaşmaya çalışıyor. Ancak onlara devletten kötü bir sürpriz var.

İnternet sitelerine verilen satılık ve kiralık daire ilanlarını takibe alan Maliye, ilan sahiplerinin vergi verip vermediğini araştıracak.

1399713455_trabzon-satilik-ev-1334663148.jpg

Gelir İdaresi Başkanlığı, bankalardan aldığı kredi kartı işlem bilgileriyle internette ne kadar satış yapıldığını, lojistik ayağı ve kargo şirketlerinden alınan bilgilerle mal satan firmalara ulaşıyor.

Ayrıca "Xenon" denen dijital programla, fiziki takiple birlikte sanal ortamda ticaret yapan tüm firmalar tespit edilecek. Yeni dönemde, evinin resmini çekip kiralık ilanı veren, satışa çıkaran vatandaşların da vergi ödemesi gerekecek.

İnternet üzerinden ister ürün satılsın ister araç, herkesin vergi mükellefi olduğunu hatırlatan yetkililer yaptığı açıklamada, "Vergi dairelerine şahsen başvurmaları zorunlu. Böyle bir satış ticari faaliyet anlamına gelir" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.