İnternet

İnterneti hangi ülke çökertti?

Twitter, Spotify, Netflix, PayPal ve The Verge gibi sitelere erişimin engellenmesine neden olan DynDNS'e yapılan DDoS saldırılarını sonunda biri üstlendi. Peki, Amerika'ya 7 milyar dolar zarar veren DDoS saldırılarını kim yaptı?

İnterneti hangi ülke çökertti?

Geçtiğimiz Cuma günü internet dünyası DDoS saldırısı ile çalkalanmıştı. DynDNS'e yapılan DDoS saldırısı, bu firmayı tercih eden internet devlerini olumsuz etkilemiş ve toplamda 7 milyar dolardan fazla zarar açıklanmıştı. DDoS saldırısından başta Twitter olmak üzere, Spotify, Github, HBO, Netflix, Paypal, Esty Box, Wix Customer sites, Squarespace costumer sites, Zoho crm, iHeartradio, The Verge, Wired, People, Urbandictionary, Basecamp, Actblue, Zendesk, Intercom, Twillo, Pinterest, Grubhub, Starbucks, Business Insider, Yelp ve Airbnb olumsuz etkilenmişti.

Rusya sanıldı Çin çıktı!

Amerika'yı hedef alan DDoS saldırısının arkasında Rusya'nın olduğu düşünülüyordu. Ancak bugün gelen açıklamalar durumun öyle olmadığını kanıtladı. DynDNS'e yapılan DDoS saldırısını Çin üstlendi. DDoS saldırısına, IoT ürünlerinin Çin'de üretilmesinin ve güvenlik açıklarının bulunmasının neden olduğu söyleniyor.

1477293227_cvtconcuaaaeuok.jpg

Buzdolabı için antivirüs!

Nesnelerin interneti için henüz erken olduğu ve interneti güvenlik için hayatın her alanına sokmanın doğru bir politika olmadığı tezi bu saldırı ile bir kez daha doğrulanmış oldu. IoT'ye sahip buzdolabı, televizyon, klima ve bulaşık makinesi gibi günlük hayatta her daim kullanmış olduğumuz ürünlerin DDoS saldırısı için kullanılması, bu ürünlere olan güveni sarsacağa benziyor. Bakalım ilerleyen aylarda buzdolabı için antivirüs yazılımlarını piyasada görecek miyiz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.