İnternet

İslami Facebook Salam World ilk Türkiyede

İslami Facebook diye adlandirilan sosyal ağ ilk Türkiyede konumlanacak.


4 ülkeden 7 yatırımcının katkılarıyla İslam dünyası için Facebook benzeri bir sosyal ağ kuruluyor.Temmuz ayında faaliyete geçmesi beklenen Türkiye merkezli site 5 yılda 50 milyon kullanıcı hedefliyor.

1329042538_islamifacebook.jpg

Helal Facebook olarak nitelendirilen sitenin adı salamworld.com olacak. Türkiye’de konumlandırılacak olan sosyal ağ salamworld’a 5 yılda 50 milyon yatırım yapılacak, 3 yılda dünya çapında 50 milyon türkiye çapında ise 10 milyon kullanıcıya ulaşması bekleniyor.

Salam World Yönetim Kurulu Başkanı Abdul-Vakhed Niyazov yaptığı açıklamada salamworld.com'un uluslararası bir proje olduğunu ancak bir Türk şirketi şeklinde kurulduğunu belirtti. İstanbul'da anonim şirket olarak faaliyete geçecek Dört ülkeden yedi ortak olacak ortakların arasında türk yok. Tatar asıllı olarak Rusya'dan Abdul-Vakhed Niyazov ve Kazakistan'dan Kudereyev var. Son derece şeffaf bir şirketiz dedi ancak diğer ortakları veya bu ortakların ülkelerini şimdilik söylemedi.

Siyasetle bir ilgileri bulunmadığını vurgulayan Niyazov, bir ümmet projesi olduklarını ve hiçbir ülkeyle bağlarının bulunmadığını ifade etti.

1329042570_77998.jpg

Niyazov, merkez olarak İstanbul'u seçme nedenlerinhi ise şöyle anlattı:

“İstanbul, İslamiyetle diğer dinler arasında bir köprü gibi. Ayrıca Türkiye daha istikrarlı ve demokratik bir yapıya sahip. Salam World, zararlı içeriklerin filtreleneceği bir sosyal paylaşım ağı olacak. Zararlı, helal olmayan resim, video, yazı gibi içerikler, filtrelenecek. Sitenin amacı tüm dünyada Müslümanlar arasında iletişimi sağlamak. Önce 8 dilde, sonra Kürtçe dahil 15 dilde faaliyette olacağız. Yabancı dil sorununu çözen bir yazılım geliştirdik. Böylece bir Türk ile Fransız ortak dil bilmese de yazışıp, anlaşabilecek. Bu proje çerçevesinde aynı zamanda İslam Altın Dinarı'na dayanan bir online helal alışveriş platformu da kurulacak” dedi.

Yorumlar
Misafir
Şahsi fikrime göre facebook ciddi boyutta zararlıdır ve facebook gibi yerlerinde islamisi olmaz.TÜİK'in şöyle bir araştırma yapması ne güzel olurdu kanaatimce : "Son 10 yılda ülkemizde facebook kullanımından dolayı zarar gören genç kızlarımız ve boşanan evli çiftlerimizin sayısı ve son 10 yılda facebook kullanarak bilgi hazinesini geliştiren ve de ben hayatımda yol katettim daha islami çerçevede yaşadım diyen kişilerin sayısı .. Böylece karşılaştırma yapma şansımız olurdu ..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.