İnternet

İstanbul alan adı 20 günde 20 bine ulaştı.

Tarihi metropolün cazibesini dijital dünyaya taşıyan .ist ve .istanbul uzantılı internet adresleri genel kayıta açılmasının ardından yoğun taleple karşılaştı.

İstanbul alan adı 20 günde 20 bine ulaştı.

Genel kayıta açılan Türkiye’nin tek milli alan adı uzantısı Nokta İstanbul’da bir rekor yaşandı. “İlk gelen alır” kuralına göre yapılan satışlarda .ist ve .istanbul alan adı uzantılarına talep büyük oldu. Satışların başladığı 10 Mayıs’tan itibaren .ist ve .istanbul alan adı uzantılarına kayıtlar 20 günde 20 bine ulaştı.

Medya A.Ş. Genel Müdürü Bekir Kaplan, halkın gösterdiği yoğun ilgiden çok memnun olduklarını ifade ederek “Biz dijital dünyada İstanbul alan adı uzantılarının gücüne inanarak böyle bir projeye başladık. Şimdi sevinerek görüyoruz ki halkımız da İstanbul adının internetteki gücüne inanıyor. İstanbul alan adı uzantılarına talepler çok yoğun” diye konuştu.

'İlk gelen alır'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 27 Ocak’ta .ist ve .istanbul alan uzantılarını hizmete sundu. Genel kayda 10 Mayıs’ta açılmasına rağmen alan adı uzantılarına Türkiye’deki büyük kuruluşların, global ve kurumsal şirketlerin ilgisi büyük oldu. 10 Mayıs’tan itibaren isteyen herkese açılan .ist ve .istabul uzantılı alanadresleri “İlk gelen alır” kuralına göre www.nic.istanbul sitesi üzerinden kayıt operatörleri aracılığıyla alınıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.