İnternet

İstanbul'a ait alan adı uzantıları duyuruldu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, düzenlenen basın toplantısında ".ist" ve ".istanbul" alan adı uzantılarını duyurdu.

İstanbul'a ait alan adı uzantıları duyuruldu

İstanbul, 2012 yılında .ist ve .istanbul uzantılı alan adlarının alınabilmesi için talebini ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu)'a iletmişti. İstanbul'un başvurusunu değerlendiren ICANN, 2014 yılında yaptığı değerlendirmeler sonucunda İstanbul'un alan adı uzantısı için teknik ve finansal gereksinimlere sahip olduğunu belirterek İstanbul'un talebini onaylamıştı.

Alan adı uzantısı üzerinde çeşitli testler yapıldıktan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İBB Medya A.Ş. tarafından düzenlenen basın toplantısında İBB Belediye Başkanı Kadir Topbaş, .ist ve .istanbul alan adı uzantılarını resmi olarak "İnternetin sonu değişiyor" sloganıyla duyurdu.

1453897646_45381.jpg

İstanbul uzantılı internet sitesi açmak isteyenler artık .ist ve .istanbul uzantılı alan adlarını tescil edebilecek. Kadir Topbaş bu alan adı uzantılarının kullanılmasının küresel olarak İstanbul'un marka değerini oldukça güçlendirebileceğini belirtti. Daha önceden New York, Berlin, Wien ve Londra gibi büyükşehirler kendi alan adı uzantılarıyla oldukça dikkat çekmişti. İstanbul alan adları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.