İnternet

İşte internette gizlenenlerin trafik akışı

İnsanların Tor aracılığıyla gizlenerek yaptığı web aramanın trafiğine ait harita yayınlandı.

İşte internette gizlenenlerin trafik akışı

Tor Project internet üzerinde yer alan en önemli kuruluşlardan biridir.  Tor Project Google veya Facebook gibi popüler bir isime sahip değil ancak, şüphesiz eşit derecede önemlidir. Tor Project güvenli bir şekilde internette gezinmenize olanak sağlar.

Tor, internet üzerindeki kişisel bilgilerinizi gizleyebilmenizi ve anonim olmanızı sağlayan meşhur bir güvenlik aracıdır.  TOR, The Onion Router'ın kısaltmasından meydana gelir. Gizlilik ve güvenliği ön planda tutarak kişi ve grupların online işlem ve gezinti yapmalarına olanak sağlayan ve sanal tüneller sayesinde bağlantıların maskelenmesi mantığıyla çalışan büyük bir ağ olan TOR, aslen Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri araştırma Laboratuvarında geliştirildi.

1453202548_sample.png

Bu sistem online uyuşturucu ticareti veya diğer kötü faaliyetleri kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Ama aynı zamanda insanların herkesten güvenli ve gizli bir şekilde çevrimiçi iletişim kurabilmesi için bir ganimet olduğunu da söyleyebiliriz.

Bir veri görselleştirme şirketi olan Uncharted, 2002 yılında başlatılan ve ABD askeri teknolojisine dayalı geliştirilen bu sistemin, ağ üzerinde bulunan trafiğine dair bir harita çıkardı. Slayt şeklinde hareket eden haritada ağın nasıl büyümüş olduğunu ve trafik akışının nasıl değiştiğini görebilirsiniz.

Buraya tıklayarak haritayı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.