İnternet

İşte Wikipedia'nın müthiş editörü..

Wikipedia'nın bu editörü büyük bir rekora imza attı.


10 yıl önce öğrenciler, ödevlerini yapmak için saatlerce ansiklopedi karıştırmak zorundaydı. Şimdiyse, Wikipedia sayesinde sadece 1 saatlerini ayırıp tüm ödevlerini yapabiliyorlar. Kısa sürede dünyanın en büyük bilgi paylaşım platformlarından biri olan Wikipedia, bu unvanı kolay kazanmadı.

Açık platform olan siteye her isteyen bir konu hakkında bilgi yazabiliyor. Durum böyle olunca, yanlışlar ve doğruyu ayırt etmek okuyucunun güvenine kalıyor. Wikipedia’nın gönüllü, editör kadrosu para almadan bu sitedeki yanlış bilgilere karşı her gün savaş veriyorlar. Bugün Wikipedia sayesinde ödevinizden yüksek notlar alıyorsanız Justin Knapp ‘a bir teşekkür borçlusunuz.

Knapp sitenin tam anlamıyla süper editörü. Her gün, 365 makaleyi elden geçiren ve içerisindeki yanlış bilgileri gerçekleriyle değiştiren süper editör şimdiye kadar 1 milyon yazıyı düzenledi.

Wikipedia’nın sahibi Jimmy Walles’ı bile şaşırtan bu rakam Knapp’ın günde en az 10 saatini siteye vermesiyle sağlanıyor. Bu iş için para almayan Justin Knapp belki çoğu insan tarafından yadırganabilir ancak internet, gerçek bilgi paylaşımın ve fedakarlığın değerini her gün 2 milyar abonesine kanıtlıyor.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.