İnternet

Mobil internet büyürken kazandırmayı da biliyor!

Mobil İnternet Sadece 13 Ülkede 700 Milyar Dolar Kazandırdı, 3 Milyon Kişiye İş Sağladı

Mobil internet büyürken kazandırmayı da biliyor!

Dünyanın lider danışmanlık firmalarından The Boston Consulting Group (BCG) tarafından hazırlanan "Küresel Mobil İnternet Ekonomisinde Büyüme" çalışması yayınlandı. Araştırmaya göre mobil internetin küresel ekonomideki ağırlığı giderek artarken, Dünya ekonomisinin %70'ini oluşturan 13 ülkede, mobil internetin ekonomik katkısı 700 milyar dolara ulaştı. Raporda mobil internetin ekonomik katkı payına paralel şekilde istihdam potansiyelinin de yükseldiği ortaya kondu. Araştırmaya göre, Amerika, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, Japonya, Güney Kore, İngiltere ve İspanya’dan oluşan 13 Avrupa ülkesinde mobil internetin sağladığı istihdam 3 milyonu aştı. Avrupa'nın en büyük 5 ekonomisine bakıldığında ise mobil internetin ekonomiye katkısı 120 milyar doları bulurken, sağladığı istihdam yaklaşık yarım milyon kişi oldu.

Türkiye büyük bir potansiyele sahip”

Mobil internet ekonomisinin Türkiye’de de büyük çıkış içerisinde olduğunu belirten BCG Türkiye Genel Müdürü ve Yönetici Ortağı Burak Tansan "Mobil internette rekabet inovasyonu, büyümeyi ve sektörde sürekli iyileştirmeyi sağlıyor. Türkiye bu konuda çok büyük bir potansiyele sahip. Özellikle genç iş gücünün eğitim, teşvik ve yatırımlarla desteklenmesiyle uzun vadede mobil ekosisteminde rekabetçi bir konum elde edebilir" diye konuştu.

1425732221_burak-tansan.jpg

Mobil Internet bayrağı devralıyor

Rapora göre mobil internet yükselişini önümüzdeki yıllarda da devam ettirecek. Akıllı cihazların kullanımının giderek artması ve mobil operatörler arası rekabetin sertleşmesiyle sürecek büyüme en fazla Hindistan’da hissedilecek. 2017 yılına kadar Hindistan'da mobil internetin ekonomiye katkısı %40 büyüyecek. Avrupa, Çin ve Amerika'da bu büyüme ortalama yıllık %25 olarak gerçekleşirken, Japonya ve Güney Kore'de ise büyüme oranı %10 olacak. Bu ülkelerde internet ekonomisi en çok, mobil alışverişte ve mobil reklam uygulamalarındaki artışla geliştirilecek uygulamalar ve içerik servislerinin etkisiyle büyüyecek.

Uygulamalar çarkın en önemli dişlisi

Mobil internetin başarı hikâyesinin önemli bir bölümünü büyüyen uygulama ekonomisi oluşturuyor. 2008 yılından beri toplam indirilen uygulama sayısı 200 milyarken, rapora göre sadece 2013 yılında indirilen uygulama sayısı 100 milyarı geçmiş durumda. Raporda ayrıca, 2013 Haziran ve 2014 Temmuz arasında, operatörlerinin uygulama tasarımcılarına ödedikleri toplam ücretin 15 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

En büyük faydayı tüketici sağlıyor

Rapora göre mobil internet sayesinde en çok kazanan kesimi tüketiciler oluşturuyor. Bunun en büyük sebebi ise tüketicilerin mobil internet üzerinden kullandıkları uygulamaların ve cihazların algılanan değerlerinin, uygulama ve cihazlara ödedikleri paradan çok daha yüksek olması. Raporda 13 farklı ülke için yapılan tüketici anketlerine göre tüketicilerin mobil internet sayesinde elde ettikleri fayda yıllık yaklaşık 3,5 trilyon doları buluyor. Tüketici başına düşen fayda 4.000 Dolar seviyesinde oluşurken, bu tüketicilerin cihaza ve internete ödediği paranın yaklaşık 7 katına denk geliyor.

Avrupalı internet için arabasından vazgeçmeye hazır

Özellikle Avrupa’da internet erişiminin tüketicilerin tercih sıralamasında da hızla yükseldiği görünüyor. Araştırmaya göre her 5 Avrupalı tüketiciden 1'i ise mobil internet erişimini sağlamak için arabasından vazgeçebileceğini belirtiyor. Yine tüketicilerin %50'si mobil internet erişimini alkol, kahve, sinema ve spor gibi alışkanlılarına tercih ediyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.