İnternet

Mobil internet kullananlara sürpriz!

Mobil internet faturalarında üst sınır uygulaması başlıyor.


İnternetin oldukça yoğun kullanıldığı bu dönemde internet ücretlerine düzenlemeler devam ediyor. Bu konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, cep telefonu, sabit telefon, internet ve uydu-kablo TV abonelerinin beklemedikleri yüksek ücretlerle karşılaşmaması için düzenlenen fatura üst sınırı uygulamasına bugünden itibaren başlanacağını bildirdi.

Yıldırım, bu uygulama ile faturalara, tüketicinin tercihi doğrultusunda aylık 100 lira tutarında bir üst sınır getirilebileceğini söyledi "Fatura 100 lira olunca aboneye ücretsiz uyarı mesajı gönderilecek" dedi.

1372679866_mobile21301243010.jpg

Cep telefonu, sabit telefon, internet ve uydu-kablo TV abonelerinin beklenmedik faturalarla karşılaştığını söyleyen Bakan Yıldırım, vatandaşların karşılaştıkları yüksek fatura sürprizini engellemek amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından "Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar"ın hazırlandığını vurguladı.

Fatura Üst Sınırı Uygulaması ile faturalara, aylık 100 lira tutarında bir üst sınır getirilebilecek ve işletmeci ile abone arasındaki sözleşme çerçevesinde, aylık üst sınırı daha düşük ya da daha yüksek miktarda belirleme yapılabilecek.

Bakan Yıldırım açıklamasına şöyle devam etti:

"Telefon, internet veya TV abonelik hizmetlerinin kullanımına bağlı olarak fatura miktarı aylık olarak belirlenmiş olan üst sınıra ulaştığında aboneler ücretsiz kısa mesajla uyarılacak. Ayrıca fatura üst sınır tercihinde bulunan tüm aboneler fatura tutarlarını ücretsiz olarak sorgulayabilecekler. Fatura üst sınırı uygulaması tüketicinin korunması açısından büyük önem taşıyor. Bu uygulamayla vatandaşların elektronik haberleşme hizmetlerini kullanırken karşılaşabilecekleri fatura şokları önlenecek ve aylık fatura tutarlarının aboneler tarafından kontrol edilmesine imkan sağlanacak. "

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.