İnternet

Mustafa Akgül adına pul bastırıldı

PTT, Türkiye'de 'internetin babası' olarak kabul edilen ve 2017 yılında hayatını kaybeden Doç. Dr. Mustafa Akgül adına pul bastırdı. 

İnternetin babasına özel pul

PTT, Türkiye'de internetin başlaması ve yayılmasında büyük katkıları olan Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül adına pul bastırdı. Bu özel pullar Türkiye'deki internetin 25. yılının kutlandığı tarih olan 12 Nisan 2018'de satışa sunuldu.


Fotoğraf kaynağı: Twitter

Türkiye'de internetin gelişmesi için çalışan ve çeşitli platformlarda internetin yayılması için faaliyetlerde bulunan Doç. Dr. Mustafa Akgül, 10 Mayıs 1948 tarihinde doğdu, 1970’de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünden, 1974 ODTÜ Matematik Bölümünden mezun oldu, 1981’de Waterloo University’den (Kanada) Combinatorics and Optimization üzerine doktora derecesini aldı. İnternet Kurulu, Kamunet Teknik Kurulu, TOBB Sektör Kurulu üyelikleri ve Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yapan Akgül, İnternet Teknolojileri Derneği ve Linux Kullanıcıları Derneği başkanlık görevlerinde de bulundu. 14 Aralık 2017 tarihinde hayatını kaybeden Akgül, 'internetin babası' olarak anılıyordu. 

İnet-tr İnternet Konferansları, Akademik Bilişim ve İnternet Haftası’nı düzenleyen ekibin başında yer alan Akgül, ilk basılı Türkçe internet kitabı olan “İnternet: Bilgiye Erişimin Yeni Araç ve Olanakları”nın yazarıydı. University of Delaware ve North Carolina State University’de misafir hocalık yapan Akgül, 1987’den 2017 yılına kadar Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi olarak çalışıyordu.

 

Yorumlar
bilirkişi
14 aralık 2018 de mi ölmüş.. wooowww gelecekte ölmüş ya hahahaha :))
Cevapla
Ünsal Sarıtoprak
Gerekli düzeltme yapıldı. :)
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.