O ülkede kullanıcılara 13 bin tl torrent cezası geldi

Korsan içeriklerle, ülkelerin ve telif hakkı sahiplerinin savaşı devam ediyor. Bu kez katı kurallarıyla bilinen bir ülke gündeme geldi.

O ülkede kullanıcılara 13 bin tl torrent cezası geldi

Hindistan, korsan uygulamalar konusunda çok katı kurallara sahip. Bu günlerde Hindistanda torrent site sahipleri portallarına girdiklerinde bir uyarı ile karşılaştılar.

Uyarıda şu ifade yer aldı: “Telifli içerikleri yasa dışı yollardan dağıtan sitelerde içerik izlemek, indirmek, kopyalamak ve yayınlamak yasaktır. Bu yasağa uymadığı tespit edilenler 300 bin rupi (13 bin 219 lira) para cezası ve üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacaktır”

Uyarıdan anlaşıldığı üzere içerik indirmeyen ve sadece siteyi ziyaret edenler ceza almıyor. Kanunun içeriği net belirgin değil ancak tahmin edildiği üzere telif hakkı sahibinin şikayeti gerekiyor. İçeriğin şikayet edilmesini izleyen süreçte indirenlerin tespit edilmesi ve ceza alması sağlanacak. Hindistan hükümeti sakıncalı bir durum bildirildiğinde tüm siteleri engellmesiyle biliniyor. Geçen yıl 800\'ün üzerinde porno site engellenmişti.