İnternet

Önümüzdeki yıllarda e-ticaret Dünyasını etkisi altına alacak teknoloji trendleri belirleniyor!

Türkiye’nin en büyük perakende sitelerinde imzası bulunan Inveon, 2014 yılında e-ticaret dünyasını etkisi altına alan teknoloji trendlerini açıkladı ve geleceğe yönelik öngörülerini paylaştı.


2014 yılında özelleştirilmiş yazılımlar ve duyarlı tasarımların e-ticarete damgasını vurduğu belirtiliyor. En dikkat çekici trendler ise; mobil teknolojilerin önlenemez yükselişi, lokasyon bazlı stratejilerin kurgulanması ve giderek daha da önemli hake gelen içeriğin kullanıcı bazlı özelleştirilmesidir. Inveon'a göre önümüzdeki yıllarda hayatımıza artarak girecek teknoloji trendlerini ise şu şekilde sıralanmaktadır.

Giyilebilir Teknolojiler Yeni Pazarlama Mecrası Olacak

Kullanıcıların hayatına giren mobil cihazların, e-ticaret markalarını daha etkin mobil uyumlu siteler tasarlamaya ve mobil reklamlara yönelttiğini ifade eden Dölek, kullanıcının yeni tanıştığı “giyilebilir teknolojilerin” ise çok yakında markalar için önemli bir pazarlama mecrası olmasını beklediklerini ifade etti. Birçok büyük geleneksel perakende oyuncusunun da ürün ve hizmetlerini tanıtmak için özellikle arama motorlarında performansı ölçülebilen ve raporlanabilen mobil reklamları tercih ettiği belirtilirken Inveon Proje Yöneticisi Neşe Ciddi Dölek sözlerine şöyle devam ediyor

1405420743_neseciddidolek.jpg

“Google Glass, Samsung’un Galaxy Note 3 modeliyle birlikte piyasaya sürdüğü Galaxy Gear akıllı saati ve benzeri birçok giyilebilir ürünün 2014’te piyasada yaygınlaşması bekleniyor. Google’ın Haziran ayında düzenlediği I/O teknoloji zirvesinde tanıtılan ve “Android Wear” işletim sistemine sahip Motorola, LG, Samsung marka akıllı saatlerin teknoloji çevreleri tarafından heyecanla beklendiği biliniyor. 2014’te yeterli popülariteye ulaşabilirse, mobil ticaret mağaza sahipleri ve perakende sektör öncülerinin bu cihazları kendi indirim, promosyon ve tekliflerini paylaşma aracı olarak kullanmalarını bekliyoruz.”

Daha İyi Hizmet İçin Yerele ve İçeriğe Odaklanılacak

Tüketicilerin en büyük şikâyet konularından biri olan internet alışverişlerinde uzayan bekleme sürelerinin ise bu yıl perakendecilerin radarına daha fazla girmesi bekleniyor. Markaların internet alışverişini daha cazip hale getirmek için “aynı gün teslimat” seçeneğini daha fazla gündeme getireceklerinin altını çizen Dölek sözlerini şöyle sürdürdü: “Organik arama motoru optimizasyonu (Organic SEO) ile Google’ın dikkatini çekmek adına hem içerik pazarlama stratejileri hem de link inşası (link building) taktiklerine ihtiyaç duyacağız. E-ticaret pazarlamacıları, 2014’te artık her ürün ve kategori için içerikler oluşturmaya başlayacaklar. Böylece e-ticaret sitelerinde artık ağırlıklı olarak ürün tanıtımlarına ve koleksiyonlarla ilgili editöryel yazılara rastlayacağız. Makaleler, editöryel yazılar ve blog’lara ek olarak video ve yayınlarda da bir artış olacak.”

Ayrıca büyük e-ticaret sitelerinin yeni kullanıcılar çekmek için ziyaretçilerine yeni imkanlar sunacağını; daha küçük mağazaların ise hayatta kalabilmek için yerel tabana yönelmelerinin beklendiğini aktaran Dölek, “Daha küçük e-ticaret mağaza sahipleri, sınırlı bir coğrafyadaki müşterileri hedefleyecek ve yerel müşterileri ile ilişkilerini güçlendirerek onlara özel, kişiselleştirilmiş deneyimler sunacaklar” dedi.

Esnek Tasarımlar ile Daha İyi Bir Kullanıcı Deneyimi

Kullanıcıların içerikle etkileşimde bulunmasını, paylaşmasını ve bağlantı vermesini kolaylaştıran “duyarlı mobil tasarımların” artık e-ticaret sektöründe yaygınlaştığını belirten Dölek, sitenin mobil kullanıcı gereksinimlerine göre yeniden tasarlanıp görüntülenerek daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunmasını sağlayan ”Dinamik Sunum”un da mobilden yapılan satın almalara da olumlu bir şekilde yansıdığının altını çizdi.

2014 E-Ticaret Trendleri:

1. Mobil Site Tasarımları: Duyarlı (Responsive) Mobil Tasarımı ve Dinamik Sunum

2. Mobil Reklamlar

3. Piyasaya Yeni Sürülen Giyilebilir Cihaz Reklamları

4. Daha Uzun ve Eşsiz İçeriklerde Artış

5. Daha Hızlı Teslimat Seçenekleri

6. Yerel Marka ve Pazarlama Stratejileri

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.