İnternet

Periscope'a erişim yasağı geldi!

Periscope’a marka adını izinsiz kullanmak iddiasıyla dava açan Periskop İletişim ve Prodüksiyon, davayı kazandı. Alınan karar sonucunda artık Türkiye'den Periscope'a erişim sağlanamayacak.


Aslına bakarsanız ülkemizde artık erişim yasağı konularına oldukça alışık olduğumuz aşikar. Bu kez Periscope'a erişim yasağı geldi. İşin ilginci bu kez durum içeriklerden kaynaklanan bir yasaklama değil.

Tamamıyla isim haklarından dolayı açılan bir dava ile ilgili olarak verilen bir karar. Sonuç olarak yasak yasaktır diyerekten haberimizin detaylarına geçelim dilerseniz sevgili Teknolojioku takipçileri.

Periscope’a marka adını izinsiz kullanmak iddiasıyla dava açan Periskop İletişim ve Prodüksiyon şirketini mahkeme haklı buldu. Twitter, Apple ve Google'ın ayrı ayrı Periscope markasına dair bütün yayınlarını ve ürünlerini geri çekmesine hükmeden mahkeme, Periscope'un resmi sitesi 'periscope.tv' adresine olan erişiminin de engellenmesine karar verdi.

Her bir markanın savunmalarını dinleyen mahkeme, sonuç olarak Periskop İletişim ve Prodüksiyon şirketini haklı buldu. Bu konuda itirazlarını dile getiren teknoloji devleri, bu kararın düşmesini talep etmekte.

Konu hakkında açıklama yapan Twitter, ''Twitter dünya çapında faaliyet gösteren ve milyonlarca kullanıcısı olan bir platformdur. Üçüncü kişilerin marka haklarına itina gösteren bir firmadır. ABD’de faaliyet gösteren bir firmanın Türkiye’deki markanın varlığından haberdar olması gibi bir yükümlülüğü yoktur.

Ayrıca müvekkil Twitter’ın Periscope uygulaması üzerinden yapmış olduğu faaliyet ile davacının faaliyeti tamamen birbirinden farklıdır. Periscope uygulaması, Twitter’ın canlı video uygulamasıdır. Oysa davacının faaliyeti bambaşka bir alandır. Uyuşmazlıkta marka ihlali olduğunu düşünmüyoruz. Periscope teriminin arama motorunda çıkmasını sonlandırmak teknik olarak ve fiilen mümkün değildir. Dava reddedilsin.” dedi.

Konu hakkında mahkeme geri adım atar mı bilinmez ancak artık Periscope'a erişim yasağımızın olduğu da bir gerçek... 

Yorumlar
yakup
milletin internet özgürlüğünü kısıtlamalar engellemeler milleti bunaltıyor ve sıkıntıya sokuyor çağımız bilgi çağı öğrenim çağı önümüze engel kısıtlamalar konulursa budurum kullanıcı acısından da sıkıntıya sokar öğrenmeleri engellenir
Cevapla
sefser
ABD’de faaliyet gösteren bir firmanın Türkiye’deki markanın varlığından haberdar olması gibi bir yükümlülüğü yoktur. simdi bunlarin kendi cumlelerinden yola cikarak... ayni seyi turkiyedeki markanin abd de faliyet gosteren bir firmadan haberdar olma yukumlugu yoktur seklinde soyleyebiliriz. turkiyedeki bu firma amerikada faliyet gosteriyormu hayir ama sen turkiyede gosteriyorsun yada gostermek istiyorsun ozaman sen mecbursun yada markani degistireceksin yada adama tellif odeyeceksin bukadar basit ...
Cevapla
Görkem
Ülkemizin şu yasaklarından sıkıldım artık
Cevapla
fikret
olmayin defolun gidin ...
Cevapla
Güngör
Farklı alanlarda faaliyet gösteren bu iki markanın isim benzerliği yüzünden dâvalık olması çok saçma... Bence bu dâva da Twitter haklı...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.