İnternet

Rusya'dan internet adına büyük ayaklanma!

Rusya'da internete getirilen kısıtlamalar halkın ayaklanmasına sebebiyet verdi. İşte detaylar!

Rusya'dan internet adına büyük ayaklanma!

Moskova'da gerçekleştirilen internet kısıtlamalarının kaldırılmasına ilişkin gösteride 28 kişi gözaltına alındı. 

Rusya'nın başkenti Moskova'da, internet kısıtlamaları protesto edildi. Moskova'daki Saharov Caddesi'nde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yönetiminin internetteki yayınlara kısıtlama getirdiği gerekçesiyle, "internete özgürlük" adı altında eylem gerçekleştirildi.

Rusya'dan internet adına büyük ayaklanma!

Polis, protesto öncesi  üzerinde slogan yazan bazı afiş ve balonlara el koyarken, toplam 28 kişiyi gözaltına aldı. Rusya İçişleri Bakanlığı, mitinge 6 bin 500 kişinin katıldığını duyururken, muhalif kaynaklar ise mitinge yaklaşık 15 bin 300 kişinin katıldığı iddiasında bulundu.

Buna ek olarak Rusya, önümüzdeki haftalarda, ülkenin küresel internet sistemiyle arasındaki bağlantının "fişini çekeceği" bir test yapacak. BBC'de yer alan habere göre, tarih henüz bilinmiyor ancak 1 Nisan'dan önce olması bekleniyor.

Çünkü bu tarih, Rus milletvekillerinin Dijital Ekonomi Ulusal Programı adı verilen yasa tasarısında değişiklik tekliflerini vermeleri için son gün. Test, Kremlin yönetiminin ülkeyi kriz dönemlerinde, örneğin savaşlar sırasında siber saldırılardan koruması için "egemen internet" yaratma çabasındaki son hamlesi. 

Ancak aynı zamanda, denemenin Çin'dekine benzer, kısıtlı ve kontrol altındaki bir internet yaratmak için bir deneme adımı olduğu yönünde kaygılar da var. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.