İnternet

Samsung’dan 5G ekosistemi için çağrı

Samsung, inovasyonu teşvik edecek, fiyatları düşürecek ve güçlü bir tedarikçi ortamını sağlayacak sağlam bir ekosistem inşa etmek üzere taraflara güçbirliği çağrısı yaptı.

Samsung’dan 5G ekosistemi için çağrı

Samsung Electronics, geleceğin ürünleri için yazılım, kullanıcı deneyimi ve hizmet geliştirmede öncü rol oynayan Samsung Research America’da Silikon Vadisi 5G Zirvesi’ni düzenleyerek bir ilke imza attı. Yıllık bir etkinliğe dönüşmesi planlanan zirve, beşinci nesil (5G) ağlara özel uçtan uca, açık bir ekosistemin temellerini atmak üzere tedarik zincirinde yer alan dünya telekom sektörü liderlerini bir araya getirdi.

100 sektör liderinin 5G teknolojilerinin ticarileşmesinde ortaya çıkan fırsatları ve güçlükleri tartıştığı zirveye çip ve diğer parçaların üreticileri ile telekom operatörleri, üniversiteler, sektör analistleri, sistem tedarikçileri, yatırımcılar, düzenleyiciler ve ölçüm ekipmanı tedarikçilerinden oluşan uzmanlar katıldı.

Akademisyenler ve Samsung’un çevre-dostu ortaklarının da dâhil olduğu sektör uzmanları tarafından 6GHz altındaki ve üstündeki 5G adaylarının test, radyo frekans performans doğrulama ve iyileştirme çalışmaları aracılığıyla uçtan uca bir ekosistem oluşturmaya yardımcı olacak ve 5G’nin gelişimi için ortak bir yol yaratmak üzere ihtiyaç duyulan temel teknolojiler ele alındı.

 1477641097_1477639269samsung5gsummit.jpg

Yeni 5G çağını şekillendirme zamanının geldiğini ifade eden Samsung Electronics Yeni Nesil İletişim Birimi Ekibi Başkanı Paul Kyungwhoon Cheun, bu hedefe ulaşmak için tüm sektör paydaşlarının bir araya gelerek sürdürülebilir bir ekosistem yaratmasının önemini vurguladı. Cheun; “Bugün şahit olduğumuz bu ortak zekâ, çeşitli sektör segmentleri arasındaki etkileşimin sonucudur ve bu ortak zekânın 5G’yi bir vizyondan gerçeğe dönüştürmekte katalizör görevi göreceğinden eminim” dedi.

Ovum’un Baş Analisti Daryl Schoolar ise “5G teknolojileri pek çok yeni ve gelişmiş hizmeti beraberinde getirecek. Pazarın mevcut hızına bakarsak, ticari 5G Sabit Kablosuz Erişim hizmetleri birkaç yıl içerisinde kullanıma hazır hale gelebilir. 5G Sabit Kablosuz Erişim’in başarılı olması için inovasyonu teşvik edecek, fiyatları düşürecek ve güçlü bir çoklu-tedarikçi ortamını sağlayacak sağlam bir ekosistem gerekiyor” dedi.

5G kullanıcıların hayatını nasıl kolaylaştıracak?
5G, mobil kullanıcılara genel olarak çok daha zengin bir medya deneyimi sunacak. Yeni nesil ağlar, en yoğun yerlerde bile çoklu gigabitlerde veri hacmi ve minimum gecikme süreleri vaat ediyor. En önemli ilk kullanım alanları 4K video içeriği ve 360 derece sanal ve arttırılmış gerçeklik deneyimleri olacak.
Örneğin, tüm dünyadan müzisyenler enstrümanlarını alıp birlikte çalarken, hayranları da onları izleyebilecek.  Bu tür bir senaryo, hem UHD video yayınlarını destekleyecek bir bant genişliği hem de müzisyenlerin senkronizasyonunu ve ritmini kaybetmemelerini sağlayacak kadar düşük gecikme sürelerini gerektiriyor.

Ek olarak 5G için belirlenen hedeflerden biri de bütünüyle yeni bir bağlantı yaklaşımı getirmesi. Servis sağlayıcılar, temel olarak devrim niteliğindeki yeni hizmetlerin geleneksel mobil hizmetlerin ötesine geçecek şekilde geliştirilmesine odaklanıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.