İnternet

San Francisco metro sistemi hacklendi!

San Francisco metro sistemi, ücretsiz hizmet vermesi için bir hacker tarafından geçtiğimiz gün hacklendi. İşte hack olayının detayları.

San Francisco metro sistemi hacklendi!

San Francisco metro sistemine geçtiğimiz cumartesi günü, tüm yolculara ücretsiz yolculuk sağlamak için saldırı düzenlendi. Sisteme girmeyi başaran korsan, adını açıklamadı. Ancak San Francisco yetkilileri bu servisi düzeltmek istedikleri zaman karşılaşmaları için fidye istemek üzere bir mesaj bıraktı.

MUNI istasyonlarındaki ekranlarda ""You Hacked, ALL Data Encrypted" Contact For Key(cryptom27@yandex.com)ID:681 ,Enter,” while machines were printing tickets with short messages such as “Out of Service” and “Metro Free.” mesajı görüntülendi.

Yani hacker sitemi geri getirmek için fidye istiyor ve iletişim için e-posta adresini veriyordu.

1480328369_san-francisco-metro-system-hacked-everyone-getting-free-rides-510545-3.jpg

San Francisco yetkilileri olaydan sonra, bilgisayar korsanıyla iletişime geçtikten sonra bilgisayar korsanının metro servislerini geri getirmesi için MUNI ile anlaştığını açıkladı. Ancak bu anlaşma yüksek ücret talebinden dolayı askıya alındı.

Kendisini "Andy Saolis" olarak adlandıran hacker, başka bir e-posta'da, kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için 100 Bitcoin yani yaklaşık 73.000 dolar talep etti.

MUNI'deki mühendislerin saldırı ile uğraştığı ve kötü amaçlı yazılımları kaldırmaya çalıştıkları için ödeme sistemleri ve istasyondaki bilgisayarların yalnızca bir kısmı çalışıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.