İnternet

Sanal alemin klavye kabadayıları yanacak!

Yeni Zelanda sanal alemde yapılan klavye kabadayılığını hazırladığı yasayla suç kapsamına alıyor.

Sanal alemin klavye kabadayıları yanacak!

Son yıllarda mobil teknolojinin hızlı gelişimi ve sosyal medya platformlarının büyümesiyle internet ortamının adeta klavye başında kabadayı kesilen tiplerle dolduğuna şahit oluyoruz. İşte bu söz konusu durum Yeni Zelanda’da suç kapsamına alınıyor.

İnternet ortamında bir konuya veya paylaşıma yaptığınız yorumunun hemen ardından bakarsınız ki bir diğer kullanıcı klavye başında kabadayı kesilerek size veya diğer kullanıcılara ağza alınmayacak sözleri yorumlarında yer verirler. Gerçek hayatta asosyal olup insanlarla iletişim kuramayan sanal alemin bu bıçkın klavye delikanlıları için Yeni Zelanda yeni hazırladığı yasa gereği bu durumu suç kapsamına alıyor.

 1436178486_img20150706131941.jpg

Yasa'da herhangi bir sanal ortamda ırkçı, cinsiyetçi, dinleri ya da cinsiyetleri aşağılayıcı söylemlerde bulunan mesajlar gönderen kişiler 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Eğer bu söylemler intihara teşvik eder nitelikte bulunursa ceza 3 yıla kadar çıkartılacak. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarından gelen şikayetlerin önüne geçmek için böyle bir yasa çıkardığı söylenen Yeni Zelanda'nın bir de dijital ajans kuracağı ve kontrolu eline almayı planladığı bildirildi.

Yasanın ırkçı ve nefret söylemlerini engellemek olduğu belirtilsede bazı kesimler bu yasanın çocukların kendilerini ifade özgürlüğünü kısıtlayacağını ve kendilerini bundan dolayı suçlu hissedebilecekleri söylüyor.(Bu bazı kesimlere kıl olmamak da elde değil. İfade özgürlüğü bir kişiye veya oluşuma karşı ağza alınmayacak sözler söyleyip veya ırkçı söylemlerde bulunmak mıdır? Bu durumlarla bizlerde okuyucunun beğenmediği bir haberde veya taraflı olduğunu ifade ettiği haberlerdeki yorumlarda  sık sık karşılaşıyoruz. Aslına bakarsanız böyle bir yasanında ülkemizde çıkması gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.