İnternet

Sandworm saldırısı NATO ve AB'yi hedef aldı

İnternet ve veri güvenliğinde küresel çözüm sağlayıcı Trend Micro Sandworm güvenlik açığına karşı uyarıyor. Sandworm NATO ve AB başta olmak üzere Avrupa’daki birçok kurumu hedef alıyor.

Sandworm saldırısı NATO ve AB'yi hedef aldı

Bilgisayar korsanları tarafından başta NATO olmak üzere Avrupa Birliği’ndeki birçok kurum ve özel işletmeyi hedef alan bir siber saldırı gerçekleştirildi. Genellikle büyük ölçekli kurumların kullandığı ve kısaca SCADA olarak adlandırılan merkezi yönetim, denetleme ve bilgi toplama sistemlerini hedef alan saldırı ile kurumlardan çeşitli bilgiler sızdırılmaya çalışıldı.

Trend Micro uzmanları Kyle Wilhoit ve Jim Gogolinski’nin yaptığı araştırmaya göre korsanlar tarafından Windows işletim sistemi üzerinde Sandworm isimli bir güvenlik açığı kullanıldı. Saldırıda Windows üzerinden çalıştırılan SCADA alt yapısındaki CIMPLICITY isimli bir akıllı operatör paneli hedef alındı. Microsoft ise saldırının oraya çıkmasının ardından Sandworm açığına karşı bir güvenlik yaması yayınladı.

Saldırıyı inceleyen Trend Micro uzmanları Rusya’ya karşı söylemleriyle tanınan Ukraynalı politikacı Oleh Tiahnybok adına gönderilen sahte e-postaların zararlı yazılımı yaydığını belirledi.

Trend Micro Deep Security ve Intrusion Defence Firewall (IDF) eklentisi içeren Office Scan ürünüyle Sandworm güvenlik açığına karşı koruma sağlıyor.

Yorumlar
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
VE SALDIRININ ARKASINDA RUSYA VE TÜRKİYE VAR.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.