İnternet

StumbleUpon kapanıyor

Sosyal ağ olarak tanımlanabilecek olan StumbleUpon 30 Haziran itibariyle kapanma kararı aldı.

StumbleUpon kapanıyor

Türkiye'de çok fazla bilinmese de özellikle ABD'de yaygın olarak kullanılan ve bir konu özelinde site ya da içeriği keşfetmek için kullanılan StumbleUpon kapanma kararı aldı. Siteden yapılan açıklamaya göre 30 Haziran'dan itibaren platform üzerindeki paylaşımlara ulaşılabilecek. Bu tarihten sonra bir diğer sosyal paylaşım platformu olan Mix ile entegrasyon sağlanacak ve içerikler Mix üzerinden görüntülenebilecek.

2001 yılında kurulan StumbleUpon, Reddit ve Digg gibi platformlarla beraber sosyal paylaşım kültürünün temellerinin oluşmasını sağlamıştı. Kişilerin yaptıkları belli bir konu özelindeki paylaşımları başkalarının görmesini sağlayan platform, önemlibir keşif kaynağı olmuştu. Ancak son yıllarda bu özelliğini koruyamayan ve eskisi kadar popülerliği kalmayan StumbleUpon, 2007 yılında eBay tarafından satın alınmıştı. Ancak iki sene sonra 2009 yılında ilginç bir kararla tekrar kurucularına iade edilen platform (ki bunun teknoloji dünyasında pek örneği yoktur) yayın hayatına devam ediyordu.

StumbleUpon'ın kurucu ortaklarından olan Garret Camp'in kurduğu Expa isimli şirket tarafından geliştirilen Mix isimli mobil cihazlar üzerinden içerik keşfi sağlayan uygulama ile entegre olacak olan platform bir dönemin efsanelerinden biriydi. Ancak her iyi şeyin olduğu gibi bunun da bir sonu oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.