İnternet

Suriyeli Kahraman Çocuk videosu sahte çıktı!

Milyonlarca internet kullanıcısının izlediği ‘Suriyeli Kahraman Çocuk’ başlıklı video meğerse bir film setinde çekilmiş.

Suriyeli Kahraman Çocuk videosu sahte çıktı!

Videoda Suriye’de keskin nişancı ateşinden kurtulmaya çalışan bir çocuğun, ölü numarası yapıp kardeşini kurtarması görülüyordu. Sosyal medyada ve internet aleminde bir anda en çok izlenen videolar arasına giren bu görüntünün sahte olduğu ortaya çıktı.

Tüm bu çekim aslında Norveçli Lars Klevberg isimli bir yönetmenin Malta’da çektiği kurgulanmış görüntülerden oluştuğu yönetmen tarafından açıklandı. Hatta videonun kamera arkasına ait kısa bir video daha yayınlandı. Klevberg videoyu Malta’da daha önce büyük bütçeli yapımların çekildiği bir sette hazırladıklarını söyledi. Videodaki kız ve çocuğun profesyonel aktörler olduğunu arka planda duyulan seslerin de Malta’da yaşayan Suriyeli mülteciler tarafından canlandırıldığını dile getirdi.

1416085584_img20141115230502.jpg

Kısa film Norveç Film Enstitüsü, Sanat Konseyi Görsel ve İşitsel Fonu tarafından finanse edildi. Ancak filmin online olarak yayınlandığını gören yetkililer film yapımcılarına videonun sahte olduğunu açıklamaları konusunda baskı yaptı.

Videonun gördüğü ilgiden memnun olduğunu dile getiren yönetmen 'amacımız savaşa ve çocuklara dikkat çekmekti, bunu başardığımız için mutluyum' şeklinde konuştu. Video Youtube'da yayınlandıktan sonra 5 milyondan fazla kez izlenmiş ve binlerce insan videoya yorum yapmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.