İnternet

Suriye'nin dünya ile bağlantısı kesildi

Suriye’de, internet sağlayıcı şirketler ve Google yetkililerinin açıklamalarına göre, dün itibariyle Suriye’nin ülke dışıyla internet bağlantısı kesildi.

Suriye'nin dünya ile bağlantısı kesildi

Web sitesi ziyaret raporlarına göre, ülkede sonraki dört saat boyunca internete giriş yapılamadı. Suriye'de internetin kesildiğini dünyaya ilk duyuran ABD Dışişleri Bakanlığı oldu. Bakanlığın resmi hesabından atılan tweet'te, "Suriye bugün öğleden sonradan beri bir internet karartması yaşıyor" denildi.

Google yetkililerinden Christine Chen, benzer bir durumun 2012 yılının Kasım ayında yine gerçekleştiğini ve ani internet kesintisinin Mısır'daki devrim süreci sırasında da yaşandığını belirtti. Uzmanlar, Suriye içinden yayın yapan web sitelerinin büyük bir çoğunluğunun erişilemez durumda olduğunu belirtirken internet altyapı hizmetleri firması OpenDNS'den Dan Hubbard, kesintinin internet erişimi sağlayan kabloların zarar görmesi ya da uzun süreli elektrik kesintilerinden de kaynaklanmış olabileceğini ifade etti.
1368029570_suriyenindunyailebaglantisikesildih33606.jpg

Ülkede daha önce yaşanan kesintilerde, Suriyeli isyancılar ve hükümet, kesinti için birbirlerini suçlamıştı. Suriye hükümeti, ülkedeki internet servis sağlayıcılarını kontrol edebildiği için, ülke çapındaki Internet bağlantılarını kolaylıkla kesebilme gücüne sahip bulunuyor.

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) başkent Şam'da da internet ve mobil telefon bağlantısının yanı sıra elektriklerin de kesik olduğunu kaydetti.

Yorumlar
hacı
adam teroristlikleri bombalıyor,herkes biz mi bizim gibi pkk ile pazarlık yapsın
Cevapla
Misafir
isyancılar ha yazık ya size adam uçaklarlar bombalıyor açında bir isleyin dünyanın neresinde var bu zulüm
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.