İnternet

TeliaSonera’dan Tacikistan’a 4G teknolojisi !

TeliaSonera'nın Tacikistan'daki operatörü Tcell, gerçekleştirdiği lansmanla ülkede ticari 4G/LTE hizmetlerini başlatan ilk operatör oldu. Ülkede İlk iki günde 200’den fazla 4G aboneliği satıldı.

TeliaSonera’dan Tacikistan’a 4G teknolojisi !

Avrupa’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden olan ve 1993 yılından bu yana Turkcell’in kurucu ortağı olarak Türkiye’de de faaliyet gösteren TeliaSonera'nın Tacikistan'daki operatörü Tcell, Tacikistan’da 4G/LTE hizmetlerini ticari olarak 15 Nisan’da başlattı.

2009 yılında dünyada ilk olarak 4G hizmetini başlatan TeliaSonera’nın önemli pazarlarından olan Tacikistan, 4G hizmetlerini kullanan, küresel çapta 11’inci ve Avrasya çapında 3’üncü Tel’aSonera ülkesi oldu. Türkiye’den 10 kat daha az nüfusu olan Tacikistan'da 8 operatörün faaliyet gösterdiği çok rekabetçi mobil pazarında, 3.2 milyon abonesi ile liderliğini koruyan Tcell, lansmanın yapıldığı ilk iki günde 200’den fazla 4G aboneliği gerçekleştirdi.

1398418284_tcell-main-office-building-4g-banner.jpg

Tacikistan'nın başkenti Duşanbe’de düzenlenen basın toplantısında konuşan TeliaSonera Avrasya Bölgesi Başkanı Erik Hallberg ile TeliaSonera Avrasya Başkan Yardımcısı Tonu Grünberg, dünyada 4G'yi kullanan ilk şirket olma özelliğini taşıyan TeliaSonera'nın, bu süper hızlı teknolojiyi Tacikistan'a getirmekten dolayı çok mutlu olduklarını söylediler.

1398418299_press-conference4.jpg

4G/LTE hizmeti, Tacikistan’daki hem bireysel hem de kurumsal müşterilerin çokça ihtiyaç duydukları ve 3G tarafından artık karşılanamayan iletişim hızlarını sağlamak üzere hayata geçirildi. Tcell’in 4G şebeke hizmeti, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe, 2’inci en büyük şehri Hucand ve Hucand yakınlarındaki üç uydu kentte yaşayan toplam 1.5 milyonluk nüfusu kapsıyor. Hucand'daki Tcell çalışanları ve gazeteciler basın toplantısına canlı 4G bağlantısıyla katılarak sorularını konuşmacılara yönelttiler.

TeliaSonera Avrasya Bölgesi Başkanı Erik Hallberg, basın toplantısında yaptığı konuşmada, Tacikistan’ın önemli bir pazar olduğunu vurguladı. Tcell’in 3 milyondan fazla abonesi ve nufüsun yüzde 99’undan fazlasını kapsayan şebekesiyle, Tacikistan’ın bir numaralı mobil operatörü olduğunu belirten Hallberg, “TeliaSonera, 150 yıldan fazla bir zamandır bu işin içinde. Telekom sektörüyle ilgili yetkinliğimizi Tacikistan’ın uzak kırsal bölgelerine dahi taşıyarak bu deneyimi Tcell ile paylaşıyoruz. Tacikistan’da yeni nesil 4G hizmetlerini başlatarak geleceğe yatırım yapıyoruz. Tcell yarın 4G ile daha hızlı bir iletişim dünyasına uyanarak değişimi başlatacak. Biz de bu değişimin bir parçası olmaktan ve Tacikistan’da yaşayan insanlar için daha hızlı ve daha iyi iletişim fırsatları sunuyor olmaktan ötürü mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.

Tcell, gerçekleşen basın toplantısının ardından, bugüne kadar 800’den fazla 4G aboneliği sattı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.