İnternet

TİB popüler URL kısaltma sitesi bit.ly'yi yanlışlıkla yasakladı

Popüler URL kısaltma sitesi bit.ly kısa süre önce engellendi. Ancak TİB engellemenin yanlışlıkla olduğunu belirterek siteyi tekrar erişime açtı.

TİB popüler URL kısaltma sitesi bit.ly'yi yanlışlıkla yasakladı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tüm dünyada popüler olarak kullanılan URL kısaltma web servisi bit.ly sitesini engelledi. Siteye girmek isteyenler; "5651 sayılı kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu internet sitesi (bit.ly) hakkındaki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın 17/04/2015 tarih ve 490.05.01.2015.-1188889 sayılı kararına istinaden Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından idari tedbir uygulanmaktadır." uyarısıyla karşılaştı.

İşin ilginç tarafı ise bit.ly sitesinde herhangi bir içerik yer almıyor. Sitenin içerik barındırmamasına rağmen yasaklanması şaşkınlık yarattı.

Facebook ve Twitter gibi birçok mecrada kısa süreliğine linklere erişim sağlanamadı. Neyse ki TİB yetkililerinden gelen açıklamayla engellemenin gizemi çözüldü. TİB yetkilileri yaptıkları açıklamada sitenin teknik bir hatadan dolayı kapatıldığını belirtti. Site bu açıklamanın ardından tekrar hizmete açıldı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.