İnternet

Tim Cook'tan 1 trilyon dolar açıklaması

Apple'ın şirket değerinin 1 trilyon dolara yükselmesi ve bunu başaran ilk teknoloji şirketi olmasından sonra Tim Cook'tan açıklama geldi.


Merakla beklenen '1 trilyon dolar değerine sahip ilk teknoloji şirketi kim olacak' sorusu geçtiğim günlerde yanıtlandı ve Apple bu değerlemeye ulaşan ilk teknoloji şirketi oldu. Amazon ve Microsoft gibi rakiplerini geride bırakan teknoloji devinin bu değerlemeye ulaşması başta şirket yönetimi olmak üzere mutlulukla karşılandı.

Tim Cook'tan 1 trilyon dolar açıklaması

Konuyla ilgili ilk açıklama ise şirketin en üst düzey yöneticisi olan CEO Tim Cook tarafından yapıldı. Apple çalışanlarına bir mesaj ileten Cook’un bu mesajı Buzfeed tarafından yayınlandı. Yayınlanan mesajda Tim Cook, elde edilen şirket değerinin önemli bir kilometre taşı olduğunu ancak şirketin başarısı için önemli bir ölçüt olmadığını söyledi. Çalışanlara teşekkür eden Cook, işlerinin zor olduğunu ve daha azını yapmayı reddetmenin şirketi harika hale getirdiğini söyledi.

Apple 1 trilyon dolar değere ulaştı

Teknoloji devi Apple, salı günü 2018 mali yılı üçüncü çeyrek dönemine ait finansal verilerini açıklamıştı. Gelir ve kârında artış olan şirketin hisse başına gelirin 2.34 dolar olduğunu duyurması sonrası şirketin hisseleri yükselişe geçmişti. Yükseliş öncesinde 959 milyar dolar civarında olan şirketin değeri çarşamba günü borsada 206 doların üstünde işlem görmesiyle 1 trilyon doları geçti. Bu sayede Apple, Amazon, Microsoft ve Google’ın ana şirketi Alphabet dahil olmak üzere diğer teknoloji devleriyle giriştiği mücadeleyi kazandı.

Apple ikinci şirket oldu


Apple tarihte 1 trilyon dolar değerine ulaşan ilk teknoloji şirketi olurken PetroChina'nın ardından bu unvanı kazanan ikinci şirket olmayı başardı. Çin merkezli petrol ve doğalgaz devi PetroChina, 2007 yılında piyasa değerini 1 trilyon dolara çıkarmıştı. Ancak petrol devinin bu başarısı şirket açısından pek de hayırlı olmamıştı. Zira 2007'de 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan şirketin değeri 200 milyar dolara kadar düşmüştü.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.