İnternet

Tor, Dark Web kullanıcılarını ifşa etti mi?

Tor, Tor Browser kullanıcılarını sızdırarak bir skandala imza attı. Tor'un çocuk istismarı için FBI ile anlaştığı ve Dark Web kullanıcılarını "sözde" güvenlik açığı yüzünden ifşa ettiği söyleniyor.

Tor, Dark Web kullanıcılarını ifşa etti mi?

Tor'un, Tor Browser kullanıcılarını ifşa etmek için bir güvenlik ihlali oluşturduğu son birkaç gündür konuşuluyordu. Bugün gelen bilgiler ise Tor'un, kullanıcılarını bu güvenlik açığı ile ifşa ettiğini gözler önüne serdi.

Motherboard'un haberine göre; JavaScript tabanlı saldırı, ziyaretçileri "Dark Web çocuk pornosu sitesi" için GiftBox Exchange'e yönlendiriyordu. Çocuk istismarına engel olmak ve bu ahlaksızlığa ortak olanları ifşa etmek için Tor'un bu güvenlik açığına bilerek göz yumduğu ve FBI ile anlaştığı söyleniyor.

Bu olaylardan önce 15 Kasım gibi Giftbox Exchange sitesinin kepenkleri indirmesi, olayın federal bir soruşturmaya tabii tutulduğunun sinyallerini veriyor.

Çocuk istismarına çanak tutan Dark Web'e, 2013 yılında FBI tarafından baskın düzenlenmiş ve bu ağa girenler hakkında soruşturma başlatılmıştı. Bu olay da göz önünde bulundurulursa Tor'un kullanıcılarını ifşa etmesi çok yüksek ihtimal görünüyor.

Tor Project ekibi yaşanan son olayların ardından güvenlik açığının kapatıldığını belirtse de artık Dark Web kullanıcılarının ağa güveni kalmayacak gibi görünüyor. Ayrıca Tor Project'in güvenlik açığına neden olan saldırı kodunu birkaç saat boyunca kamuoyu ile paylaşması, aynı tip bir saldırı için hackerlara yol gösterici olabileceği söyleniyor.

1480583700_deep-web-11066481280-1080x675-1.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.