İnternet

Turkcell Superonline yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor!

Akamai araştırma şirketinin raporuna göre; Türkiye’de ortalama internet hızı 5 Mbps iken, Adana’da yaşayan Turkcell Superonline Fiber Müşterilerinin ortalama hızı 24,2 Mbps. Turkcell Superonline Fiber müşterileri hızlanmaya devam ediyor.


Dijital dünyada hayatı kolaylaştıran vazgeçilmez teknoloji ortağı Turkcell Superonline, Türkiye’nin önde gelen ticaret ve kültür merkezi Adana’da günümüzün lider internet teknolojisi fibere yönelik yatırımlarının yanı sıra bu altyapıyla sunulabilen ürün ve hizmetleri anlatmak üzere iftar yemeği düzenledi.


Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, yemeğin ardından yaptığı konuşmada, 2008 yılında Türkiye’yi geleceğin teknolojisi ile donatmak üzere fiber optik yatırımlarına başladıklarını ve ışık hızında interneti 1,8 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar getirdiklerini belirtti.

1406117545_turkcell-superonline-genel-muduru-murat-erkan.jpg

Adana’ya akıllı şehircilik uygulamalarında desteğe devam
Adana’daki yatırımlarına 2010 yılı Nisan ayında başladıklarını aktaran Erkan, “Bugüne kadar Türkiye’ye 2,3 milyar TL, yalnızca Adana’ya ise 90 milyon TL yatırım yaptık. Çukurova’nın merkezinde yer alan Adana ülke sanayisinde, tarımında ve ticaretindeki öncü rolünü yurtdışıyla da rekabet edecek bir seviyeye taşıdı. Dinamik nüfus yapısıyla da dikkati çeken Adana’da geleceğin teknolojisi fiber altyapıya ve bu altyapının getirdiği hizmetlere sahip olmak büyük önem taşıyor. Bunun en somut sonuçlarını akıllı şehircilik uygulamalarında görmek mümkün. Adana’da yerel yönetimlerle uyumlu işbirliğimiz kapsamında şehrin belediye hizmet birimleri ve Adana Su Kanalizasyon idaresinin (SCADA) altyapı tesisi için fiber optik bağlantıyı Turkcell Superonline sağlıyor. Rekabet gücüyle ön plana çıkan Adana’nın akıllı şehircilik konusunda hem Türkiye hem dünyada öncü olması için yatırımlarımızla destek olmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Murat Erkan, fiber yatırımlarının Türkiye’nin 2023 vizyonu ile de uyumlu bir çizgide ilerlediğini ifade ederek, bu hedefler kapsamında 2023 yılında 14 milyon hanede 1000 Mbps hızında internet bağlantısı bulunmasının planlandığını, Turkcell Superonline olarak bu hedefin yarısına talip olduklarını kaydetti.

Pazar payını artıran tek operatör…

Şirketin genel stratejilerine de değinen Erkan, artık yeni bir vizyonla çalışmalarına yön verdiklerini söyledi. Erkan, “İyiden mükemmele olarak adlandırdığımız bu yolculukta başarılı finansal sonuçlarımızı, oldukça yüksek seviyede olan müşteri memnuniyetiyle birleştirdiğimizi görüyor; bunun getirdiği azim ve kararlılıkla aynı istikrarlı büyümeyi, Türkiye’yi de büyütmeye devam ederek sürdürmeyi hedefliyoruz. Yatırıma başladığımız ilk yıllarda işimizin büyük kısmını oluşturan altyapı çalışmaları sonucunda hızlı ve kaliteli internetle anılır hale geldik. Bu sayede 2013 yılında pazar payını artıran tek operatör olduk. Başarımızı yeni ürün ve hizmetlerle sürdürürken bu yıl müşterilerimize eşsiz internet deneyimi yaşatmaya odaklandık” diye konuştu.

42 bin fiber internet, 21 bin alo müşterisi

Turkcell Superonline Bireysel Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata ise, Adana’da şimdiye kadar kurdukları 800 kilometrelik fiber ağ ile başta Kurttepe, Mahfesığmaz, Huzurevleri, Güzelyalı, Reşatbey, Yüzüncüyıl, Yeşilyurt, Pınar Mahallesi, Atakent ilçelerinde olmak üzere pek çok cadde, sokak ve eve yüksek hızda internet hizmeti götürdüklerini söyledi. Özata, “Turkcell Superonline olarak kısa sürede şehir genelinde 128 bin ev ve işyerine 1000 Mbps hızında internet hizmeti götürdük. Halihazırda 42 bin fiber internet ve 21 bin alo müşterisine ulaştık. Bireysel müşterilerimize yaptığımız yatırımların yanı sıra kurumsal müşterimize de toplam telekom çözümleri sunuyoruz. Bu müşterilerimiz arasında Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova ve Seyhan belediyeleri gibi yerel yönetimlerin yanı sıra Botaş, SaSA, Özmaya, Hilton gibi Türkiye’nin önemli şirketleri yer alıyor” diye konuştu.

1406117492_turkcell-superonline-gmy-ceyhun-ozata-ve-gm-murat-erkan.jpg

Türkiye ortalamasının 5 katı hızla internet bağlantısı

Türkiye ve Adana’da internet kullanım alışkanlıklarına ilişkin verileri de paylaşan Özata’nın verdiği bilgilere göre, 36 milyonunun üzerinde internet kullanıcısı bulunan Türkiye, 35 milyon Facebook kullanıcısıyla Amerika’nın ardından dünyada ikinci sırada yer alıyor. Akamai Raporu’na göre; Türkiye’de ortalama internet hızı 5 Mbps iken, Adana’da Turkcell Superonline müşterileri kişi başı ortalama 24,2 Mbps; diğer bir deyişle Türkiye ortalamasının yaklaşık 5 katı hızla dünyaya bağlanıyor. Adanalıların kişi başı aylık ortalama data tüketimi ise 36 GB civarında bulunuyor.

Adana’da istihdama katkı

Telekomünikasyon gibi her geçen gün kullanıcıların hayatında daha çok yer edinen bir sektörde hızlı ve kaliteli interneti, müşteri odaklı bir hizmet anlayışıyla sunmanın önemini vurgulayan Özata, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Adana’da hızla artan müşterilerimizin ihtiyaçlarını en etkin şekilde karşılamak amacıyla üç Turkcell Superonline Abone Merkezi’yle (SAM) hizmet veriyoruz. Bu vesileyle şehrin istihdamına da katkıda bulunuyoruz. Adana’daki SAM’larımızda toplam 170 kişi görev yapıyor. Müşterilerimizin beklenti ve taleplerini doğru şekilde karşılamak için çalışanların eğitiminin öneminin de farkındayız. 2013 yılında yaklaşık 1.700 saha çalışanına toplam 32 bin saat eğitim verdik. Bu sene ise 2.700 kişiye toplamda 85 bin saatlik eğitim vermeyi hedefliyoruz.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.