İnternet

Türkiye Avrupa'da fiber internette bir numara

Türkiye, Avrupa’da en yüksek abone kazanımı oranına sahip ülke oldu.

Türkiye Avrupa'da fiber internette bir numara

Avrupa’nın en önemli pazar araştırması ve danışmanlık firmalarından IDATE, Avrupa Eve Kadar Fiber İnternet Konseyi (FTTH Council Europe) için hazırladığı 2012 yıl sonu raporunda Avrupa Birliği’ne üye ve aday 39 ülkedeki fiber pazarıyla ilgili verilerini, dün (14 Mart, Perşembe günü) açıkladı.

Rapora göre 2012 yılında Türkiye, fiber internette 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip ülkeler arasında hem fiber hane erişimi hem de fiber abone sayısındaki artışla birinci sırada bulunuyor. Fiber hane erişim sayısını yüzde 215 oranında, fiber abone sayısını ise yüzde 127 oranında artıran Türkiye, Avrupa’da fiberde en hızlı büyüyen ülke oldu. Türkiye’yi fiber hane erişim sayısı bakımından İspanya, Ukrayna ve Hollanda izlerken, Türkiye yeni abone kazanımı bakımından da Ukrayna, İspanya ve Bulgaristan’ın önünde yer alıyor.

1363346379_2013-03-14121706.jpg

Turkcell Superonline, fiberde 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip sayılı operatörden biri...

Raporda Turkcell Superonline da 290 civarındaki fiber internet operatörü arasında 1 milyonun üzerinde hane erişimine sahip 15 telekom operatörü arasında bulunuyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, raporda Avrupa’nın önde gelen operatörleri arasında yer aldıkları ve Türkiye’nin fiberdeki lider konumu için Türkiye adına gurur duyduklarını belirterek; “Turkcell Superonline’ın fiber yatırımlarının Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasına bir adım daha yaklaştırdığına inanıyoruz. Yeni abone kazanımında Avrupa’da elde edilen lider pozisyon, hem bizim hem Türkiye için çok önemli bir başarı. BTK’nın son raporuna göre Türkiye’de fiber internet abonesi 645 bine ulaşmış durumda. Bunun yüzde 65’i yani 425 bini Turkcell Superonline’ın fiber abonesi. Fiber pazarındaki lider konumumuzla ülkemizi Avrupa’da örnek gösterilir hale getirmiş olmak göğsümüzü kabartıyor ” dedi.

Turkcell Superonline’ın fiber yatırımına başladığı 2008 yılından bu yana, 1,8 milyar TL yatırımla,

1,339 milyon haneye ulaşarak Avrupa’nın en hızlı büyüyen fiber operatörlerinden biri olduğunu vurgulayan Murat Erkan, “Fiber internet yatırımlarında Avrupa’da büyük bir yarış söz konusu. Türkiye olarak öne geçmişken yakaladığımız bu fırsatı kullanmalı ve Türkiye’yi bölgenin yeni internet üssü olarak konumlamalıyız. Türkiye’nin sadece iç pazarın değil, dış pazarların da teknoloji ürün ve hizmet ihtiyacına cevap verebilir bölgesel bir bilişim üssü haline gelmesi gerekiyor. Kendi fiber altyapımız ve uluslararası işbirliklerimiz sayesinde, Turkcell Superonline olarak bu ihtiyacı öngörerek ortaya koyduğumuz İstanbul’u internetin yeni üssü yapma hedefimize doğru hızla ilerliyoruz. Dünya çapında 70’in üzerinde operatörle ses ve veri hizmetlerinde işbirliği yaparak operatörlerin trafiğini taşıyan operatör haline geldik, ”Operatörlerin Operatörü” olduk. Bu vizyonla Turkcell Superonline olarak Türkiye’yi ileri taşıyacak çalışmalar yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar
sireno
istanbul pendik te yok demekki birileri yalan söylüyor
Cevapla
Misafir
bir numara olsak neye yarar fiyat olarak ta bir numarayız
Cevapla
yuri
fiber kullaniyor musunuz siz olumsuz yorum yapan arkadaşlar?
Cevapla
utku
Ya biz başka ülkede mi yaşıyoruz
Cevapla
dogan
hep yalan dolan.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.