İnternet

Türkiye'de VPN servisleri engellendi!

Türkiye'de bugün alınan karar ile tüm VPN servisleri engellendi. VPN servislerinin yanında güvenli mail hizmeti sunan ProtonMail'e de erişim engeli getirildi.

Türkiye'de tüm VPN servisleri engellendi!

Türkiye bugüne erişim engelleri ile uyandı. DNS servislerinin tamamını geçtiğimiz dönemde zehirleyen ISS'ler, daha sonra belli başlı VPN uygulamalarını da engellemişti. İnternetin yavaşlamasında büyük etkisi olan erişim engellerine bugün bir yenisi daha eklendi.

Hatırlayacağınız üzere; 5651 sayılı kanunun erişim sağlayıcının yükümlülükleri başlıklı 6’ncı maddesine 6 Şubat 2014 tarihinde yapılan değişiklikle yeni bir (ç) bendi eklenmiş ve erişim sağlayıcıları ‘erişimi engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almakla’ yükümlü kılınmıştı. Bu tedbiri almayan ISS'lere BTK tarafından 10 bin liradan 50 bin liraya kadar dari para cezası verileceği belirtilmişti.

Bu tedbir doğrultusunda Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN ve IPVanish VPN hizmetleri engellenmişti.

Bugün alınan karar ile diğer VPN hizmetlerine de erişim engeli geldiği ortaya çıktı. VPN'lerin engellenmesinin yanında güvenli mail hizmeti veren ProtonMail'e de erişim engeli uygulanmaya başlandı.

Türkiye'de VPN servisleri engellendi! - Resim : 1

Bugünden itibaren popüler VPN servisleri olan; ipvanish.com, privateinternetaccess.com, purevpn.com, goldenfrog.com, tunnelbear.com, vpnunlimitedapp.com, hotspotshield.com, hidemyass.com, vpnunlimitedapp.com, expressvpn.com, betternet.co, expressvpn.host, f-secure.com, safervpn.com, zenmate.com.tr, zenmate.com, zenmate.com.ru, zenmate.de ve nordvpn.com'a giriş yapılamayacak.

Yorumlar
Burak
Ben giriyorum
Cevapla
özkan
ücretsiz vpn servislerinin tamamı engellenmiş hiç bir şekilde girilemiyor
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.