İnternet

Türkiye numara taşımada lider

BTK'nın verdiği bilgilere göre 40 milyon abone numarasını başka bir operatöre taşıdı.


BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) verdiği bilgilere göre numara taşıma uygulamasıyla beraber Avrupa'da birinci olan Türkiye'de operatör değiştiren sayısı 39 milyon 145 bin 952 kişiye ulaştı. 10 milyon kişide 'yüzer gezer' abone grubunda. 3 GSM şirketi arasında dolaşana yüzer gezer deniyor.

1328968812_numara-tasima.jpg

GSM şirketleri arasındaki rekabet kullanıcıların sürekli operatör değişmesine neden oluyor. 75 milyona yaklaşan Türkiye'de 65 milyonu aşkın telefon abonesi var. Turkcell, Avea ve Vodafone operatörlerinin abone kapma yarışı ise 3 yıl içinde 40 milyon operatörler arası abone değişimine neden oldu.

Ayrıca 20-25 bin abonenin numara taşıdığı uzmanların verdiği bilgiler arasında. Numara değişmeden operatör değişme 9 Kasım 2008'de hayata geçmişti. Numara taşımada Avrupa ortalaması yüzde 8, dünya ortalaması yüzde 10 iken, Türkiye yüzde 50 ile lider oldu. BTK, yaşanan suistimalin önüne geçmek için, numarasını başka operatöre taşıyan abonenin, 3 ay geçmeden başka bir operatöre geçmesini yasaklaması, numara taşıma hızını azaltmadı. 10 milyon numarası aynı kalmak kaydıyla operatör operatör dolaşıyor. Buna sebep, cep telefonu operatörlerinin numarasını taşıyanlara yönelik cazip tarife ve kampanyalar. Operatörler 3 ay veya 6 ay boyunca binlerce dakika bedava konuşma imkânı gibi ilgi çekici teklifler veriyor.

Vatandaş da bedava süreyi kullandıktan sonra, bir başka operatöre geçiş yaparak yine bedava konuşma imkânına kavuşuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.