İnternet

Türkiye'de WhatsApp engellenecek mi?

Sosyal medya Türkiye'de WhatsApp'ın engelleneceği söylentileri ile çalkalanıyor. Peki, bu söylentinin aslı var mı?


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) dün resmi Twitter hesabından bir anket düzenledi. BTK, düzenlemiş olduğu ankette, "WhatsApp olmasaydı hangi uygulamayı kullanırdınız?" sorusunu sordu. Anket şıklarında; BiP, Viber, WeChat ve Line uygulamalarına yer verildi.

WhatsApp yasaklanıyor mu?

BTK'nın bu anketinden sonra WhatsApp'ın Türkiye'de yasaklanacağı söylentileri ortaya çıktı. Peki, bu söylentilerin aslı var mı? Son dönemde BTK başkanı Ömer Fatih Sayan, yerli ve milli uygulamaların kullanımına yönelik açıklamalarda bulunmuştu. Bu söylemlere son olarak WhatsApp'ın dünya çapında çökmesinden sonra iyice dikkat çekildi.

Ömer Fatih Sayan, katılmış olduğu bir konferanslarda "Ben de WhatsApp kullanıyorum, herkes kullanıyor ancak yerli ve milli uygulamalara yönelmemiz gerekiyor." ifadelerini kullanmıştı.

1494317978_whatsapp-turkiye.png

BTK'nın düzenlemiş olduğu ankete dönecek olursak, WhatsApp'ın engellenmesi gibi bir şey söz konusu değil. BTK tahminlere göre Turkcell'in BiP servisine olan ilgiyi ölçmek için böyle bir anket düzenledi. Ankette şu an %37'lik bir oranla BiP lider konumda.

Bakalım BTK bu anket sonucuna göre; yerli ve milli uygulamalar için geliştiricilere yönelik destekleri arttıracak mı?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.