İnternet

Türkiye’nin ilk 5G bağlantısı kuruldu!

Ericsson ile yapılan ortak çalışma sayesinde Türkiye’nin ilk 5G bağlantısı kuruldu. İşte detaylar!

Türkiye’nin ilk 5G bağlantısı kuruldu!

Ericsson ile yapılan ortak çalışma sayesinde Türkiye’de ilk kez 3.5 GHz bandı üzerinden uçtan uca uluslararası 3GPP standartları ile uyumlu 5G bağlantısı testi gerçekleştirdi. Turkcell 5G test şebekesi üzerinde Ericsson’un radyo erişim çözümü, bulut çekirdek sistem çözümleri ve ekosistem iş ortakları tarafından sağlanan test cihazı kullanıldı.

Türkiye’nin ilk 5G bağlantısı kuruldu!

Veri iletimleri, henüz 5G teknolojisini destekleyen ticari terminal bulunmadığından Intel 5G Mobil Deneme Platformu cihazı ve Turkcell’in 5G uyumlu SIM kartı kullanılarak gerçekleştirildi. İstanbul’da yapılan bu testlerde 5G sistemleri, Turkcell’in 4.5G şebekesi ile birlikte çalıştırıldı ve Turkcell 4.5G şebekesinin 5G hazırlığı da başarıyla test edilmiş oldu.

Test ile ilgili önemli detayları paylaşan Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin yapmış olduğu açıklamada; ”4.5G şebekemizi kurarken, her aşamada 5G hazırlığına önem verdik ve şu an dünyadaki en hızlı 4.5G şebekesine sahibiz. Kurduğumuz 4.5G şebekesi ile şu an birçok 5G servisini Türkiye’de sunabiliyoruz.

Ericsson ile sürdürdüğümüz iş birliği kapsamında yaptığımız bu testler de 5G için yaptığımız hazırlıkların çok önemli bir parçası. 4.5G şebekemizi 5G ile birleştirerek Türkiye’de en kaliteli ve hızlı servisleri mümkün kılacağız” ifadelerine yer verdi.

Peki ya siz bu gelişme hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizimle aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. 

Yorumlar
Sezai
Adamlar ağız tadıyla 4G yi bile kulandırmıyorlarki.yok 30bit hız 50bit yok 100bit.5G gelse ne olacak yine aynı senaryo hepsi parsma tuzagı.
Cevapla
Aydın
Bizi daha 4.5 G ile tanıştırmadılar. Kaç yıl oldu Turkiyeye geleli.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.