Tweet'leriniz artık arşivlenecek

Twitter sitesi hayata geçtiğinden bu yana atılan tüm mesajlar (tweet) arşivlenecek.

Tweet'leriniz artık arşivlenecek

Açıklama yapan ABD Kongre Kütüphanesi, Twitter ile iki yıl önce yapılan anlaşma kapsamında, mikroblog sitesi hayata geçtiğinden bu yana atılan tüm mesajların (tweet) arşivleneceğini söyledi. Açıklamada, şu ana kadar 170 milyarı bulan tweetleri organize edilrek arşivleme çalışmasına başlandı bile.

Anlaşma kapsamında, kütüphane ilk olarak 2006-2010 yılları arasında atılan 21 milyar tweet'i depolayacak. Twitter'ın dünya genelinde 470 milyonu aşkın üyesi bulunuyor. Twitter'da her gün yarım milyar tweet atılıyor. Son iki yılda atılan tweet sayısı ise yaklaşık 150 milyar.

1357480721_twitter-logo.png

Kongre Kütüphanesi, tweet akışından mesajların toplanmasını sağlayan sistemi tamamladıklarını ve sayısı 170 milyarı geçen tweet'leri organize etme ve arşivleme çalışmasına başladıklarını açıkladı. Ayrıca yapılan açıklamada, 'Twitter'ın Kongre Kütüphanesinin görevleri arasında önemli bir yer tuttuğu' ifade edildi. Ayrıca, sosyal medyanın ana iletişim platformu haline geldiği ve zamanla kütüphaneler tarafından biriktirilen mektupların, dergilerin ve diğer önemli yayımların yerini aldığı söylendi.

1357481163_010513170twitt.hlarge.jpg

Şu ana kadar oluşturulmakta olan arşive erişim için izin verilmiyor, ancak dünya çapında arşive erişim izni almak için yaklaşık 400 başvuru yapılmış. Başvuruların büyük bölümü, yurttaş gazetecilik ve seçilen yöneticilerin mesajlarıyla ilgili oldu. Ayrıca aşılanma oranları ile borsa hareketlerinin de takip edilmek istendiği söylendi. Kütüphane, 170 milyar tweet içeren arşivin iki kopyasının, toplam 133 Terabyte'lık alan kaplayacağını açıkladı.