İnternet

Twitter'dan bir ilk gerçekleşti!

Twitter, uyguladığı yasakla bir ilki gerçekleştirdi.

Twitter'dan bir ilk gerçekleşti!

Twitter, dün ilk kez ülke yasalarına göre spesifik bir karar verdi. Dev sosyal ağ aldığı kararla Almanya'nın belli bir içeriğe erişmesini bloke etti. Twitter, Aşağı Saksonya eyaleti tarafından milliyetçi sosyalist ideoloji yaymak ve özgür demokrasiye karşı gelmek suçlamalarından yasaklanan Besseres Hannover örgütünün mesajlarını, 'ülkelerin alıkonduğu içerik' kapsamında bloke etti.

Twitter'ın baş hukuk danışmanı Alex Macgillivray yaptığı açıklamada, şirketin ilk kez bu kapsamda bir ülkede belli bir içeriği yasakladığını söyledi. Aslında Ocak ayında açıklanan uygulama, ilk kez kullanılmış oldu. Dev sosyal ağ, neo-Nazi örgütünün mesajlarına Almanya dışındaki ülkelerde erişim sağlanabileceği açıkladı.

1350723151_twitnaz.jpg

25 Eylül'de Hannover polisi, Twitter'a başvuru yaparak, söz konusu grubun yasaklanmasını istemişti. Hannover eyaleti yetkilileri, grubun malvarlığına el konduğunu ve sosyal ağdaki hesaplarının da kapatıldığını belirtmişti. Hannover savcılığı da, Besseres Hannover grubunun ırkçı nefret yaymak ve suç örgütü kurmak suçlarından yargılanacağını açıkladı.

Alman yetkililerin talebi üzerine Twitter, ilk kez bir ülkeyi belli bir içerikten mahrum bıraktı. Ancak bazı gözlemciler alınan kararın ifade özgürlüğüne uymadığını söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.