İnternet

Uçak ve hızlı trene internet müjdesi

BTK Başkanı Tayfun Acarer yaptığı basın açıklamasında bu yıl uçak ve hızlı trende internet uygulaması olacağını söyledi.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer BTK'nın 2012 projeleriyle ilgili basın toplantısı düzenledi.

1328913571_btk-baskani-acarer-baz-istasyonlari-yuzlerce-3131386o.jpg
Acarer yaptığı basın toplantısındaki açıklamada 22 Kasım'da uygulanmaya başlayan 'güvenli internet'e 250 bin abonenin geçtiğini, paketin 1 milyon kullanıcıya ulaştığını söyledi. Ayrıca bu yıl uçak ve hızlı trenlerde internet kullanılacağının müjdesini de veren Acarer konuyla ilgili testlerin yapıldığını da sözlerine ekledi.

1328913597_tren.jpg
Deprem gibi afet durumlarında da görevli personele SIM kart önceliği tanıyan projenin hayata geçeceğini söyleyen BTK Başkanı "Afet durumlarında herkes telefonlara yüklendiği için bazı kilitlenmeler oluyordu. Bu durumda görevli personel işini yapmakta zorlanıyordu. Bu proje ile görevli personele SİM kart önceliği tanıyacağız." ifadelerini kullandı.

Acarer, Türkiye'nin acil durumlarda haberleşmede bir aksama olmaması için 25 bölgeye ayrıldığını, coğrafi açıdan birbirine 2 saat mesafede bulunan iller arasında mobil baz istasyonları kurulacağını sözlerine ekledi. Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) uygulaması ile isteyenin, e-postalarının hukuki geçerliliğinin olabileceğini, bu postaların aynı zamanda resmi tebligat niteliği taşıyacağını aktardı. Acarer, GSM şirketlerinin tarife karışıklığına son vermek için de BTK tarafından tarife karşılaştırma sitesi kurulacağının altını çizdi.

Karayollarındaki Kartlı Geçiş Sistemi'nin (KGS) yerini alacak olan Hızlı Geçiş Sistemi'nin de bu yıl içinde hayata geçeceğini söyledi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.