İnternet

Ücretsiz Facebook'a büyük darbe

Facebook'un bazı servislere ücretsiz erişim sağlayan Free Basics hizmetine Hindistan'dan darbe geldi.

Ücretsiz Facebook'a büyük darbe

2030 yılında 5 milyar kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen Facebook’un bu yolda ilerlerken en fazla güvendiği projelerin başında gelen “ücretsiz ama kısıtlı” internet servisi  Free Basics Hindistan’da yasaklandı. Ülkedeki Telekomünikasyon Düzenleme Kurulu (TRAI) tarafından alınan karara göre Free Basics, tarafsızlık ilkesini ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklandı.

TRAI aslında geçtiğimiz aydan bu yana Facebook’un ücretsiz-kısıtlı internet servisi Free Basics hizmetini geçici olarak durdurmuştu. O günden bu yana Facebook CEO’su Mark Zuckerberg kararı eleştiren bir yazı kaleme almanın yanı sıra,  Free Basics’e destek aramak için geniş bir kampanya başlatmıştı. Facebook kampanya için 45 milyon dolar gibi para harcamasına karşın, Free Basics için uygulamanan yasağı kaldıramadı. 

1454999716_1.jpg

Hindistan Telekomünikasyon Düzenleme Kurulu tarafından verilen yasak kararı sadece Free Basics’i etkilemeyecek. Ülkede mobil veri kullanımını etkilemeden arkadaşlık sitesine giriş  yapılmasını sağlayan Airtel ve yine veri kullanmadan müzik servisini kullanmayı sağlayan Wynk  gibi hizmetlere de kısıtlama getirildi.

Kullanıcıların mobil veri kullanmandan başka bir ifadeyle bazı servislere ücretsiz erişim izni veren hizmetler sunan T-Mobile da daha önce Amerika’da benzer eleştirilere maruz kalmıştı.

Hindistan’da nüfusun sadece %19’luk dilimi internete erişim sağlayabiliyor.  Free Basics hem bu kitleyi artırma hem de Facebook’un kullanıcı sayısını artırma adına önemli bir projeydi. Free Basics sayesinde kullanıcılar Facebook’un yanı sıra yerel haberler kuruluşlarına, BBC, Wikipedia, hava durumu ve sağlık sitelerine ücretsiz giriş yapabiliyordu. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.