Üniversite öğrencileri “Işık Hızı”nı test ediyor

Turkcell Superonline, üniversite öğrencilerine 1000 Mbps internet deneyimi yaşatıyor.

Üniversite öğrencileri “Işık Hızı”nı test ediyor

Turkcell Superonline, “Fiber İnternet Deneyim Odası”nda geçtiğimiz yıl Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumları Koç, Boğaziçi, Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik üniversitelerinden 100’den fazla öğrenciyi “Işık Hızı”nda fiber internetle tanıştırdı.

Turkcell Superonline’ın 1000 Mbps fiber internetin hayatımıza kattığı kolaylığı ve keyfi uygulamalı olarak yaşatmak için hazırladığı Fiber İnternet Deneyim Odası’nda üniversite öğrencilerine yönelik etkinliklerinde şimdiye kadar çeşitli üniversitelerden 100’den fazla öğrenci ışık hızında fiber interneti deneyimledi. Turkcell Grup’un kurumsal üniversitesi Turkcell Akademi tarafından koordine edilen “Üniversite Sanayi İşbirlikleri” kapsamında, Ekim ayında Koç Üniversitesi ile başlayan ve Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile devam eden buluşmalarda, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektrik Haberleşme Mühendisliği ile Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri fiberi deneyimleme ve 1000 Mbps hızında internetin farkını uygulamalı olarak görme fırsatı buldu.

1362301894_1000mbit.gif

Turkcell Superonline Genel Müdürlük binasındaki konferans salonunda değişen internet teknolojileri, fiber internet uygulamaları ve altyapısı hakkında eğitim alan öğrenciler, daha sonra Fiber İnternet Deneyim Odası’na geçerek teoride öğrendikleri bilgileri 1000 Mbps internet hızıyla deneme şansına sahip oldular. Daha önce DSL teknolojisiyle ulaşabildikleri 8 Mbps’e kadar internet ile saatler süren yükleme ve indirme işlemlerini fiber internetle saniyeler içinde gerçekleştiren öğrenciler, özel olarak hazırlanan bölümde de online oyunlar oynayarak ışık hızında internetin avantajlarını eğlenceli bir şekilde deneyimlediler.

1362301928_foto1.jpg

Işık hızında fiber internet deneyimi için ziyaretler 2013’te de devam edecek

Öğrencilerin özellikle gelecek iş yaşamları için çok faydalı bulduğu ve ilgiyle takip ettiği etkinlikler, bu yıl da farklı üniversitelerin ziyaretleri ile devam edecek.

Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber internet çağını başlatan ve evlere kadar 1000 Mbps hızında fiber interneti götüren ilk ve tek operatör olan Turkcell Superonline’ın fiber optik yatırımları, bugün dünyanın önde gelen operatörlerine örnek teşkil ediyor. Önümüzdeki yıllarda veri iletimi konusunda gelinen son nokta olan “fiber optik” teknolojisinden daha iyi bir teknolojinin gelmesi beklenmiyor. Turkcell Superonline’ın 5 yıl gibi kısa bir sürede 1,8 milyar TL yatırım yaparak oluşturduğu kendi altyapısı ile şu anda 12 ilde (İstanbul, İzmir, Ankara, Kocaeli, Bursa, Adana, Gaziantep, Mersin, Samsun, Trabzon, Kayseri ve Antalya) 1 milyon 339 bini aşkın hanenin kapısına fiber internet hizmeti götürüyor.

1362301955_foto2.jpg

“IŞIK HIZINDA İNTERNET”: Saniyede 1000 Mbps hız ile neler yapılabilir?

Saniyede 1000 megabite kadar çıkabilen fiber internet altyapısıyla yüksek bant genişliği isteyen birçok işlem, aynı anda çok kullanıcıyla gerçekleştirilebiliyor. Örneğin, birden fazla kullanıcı ile yüksek hızlarda dosya indirme, online oyun oynama, upload, HD video stream etme gibi işlemler aynı anda sorunsuz yapılabiliyor. Ayrıca, 1000 Mbps fiber internet, aynı anda birden fazla bilgisayarın birbirlerine engel olmadan ve performans kaybı yaşanmadan internete bağlanmasına da imkan sağlıyor.

1000 Mbps internet hızıyla:

•             400 sayfalık bir roman kalınlığında 500’den fazla kitabı sadece bir saniyede indirmek,

  • Her biri 45 dakikalık 20 müzik albümünü sadece 1 saniyede yüklemek,
  • 1,5 saatlik HD kalitesinde bir filmi dakikalar içerisinde indirmek,

•             90 dakikalık HD bir filmi yaklaşık 3,5 dakikada yüklemek (2 Mbps ile 30 saatte yükleniyor),

•             1 GB’lik bir filmi 8 saniyede indirmek mümkün.