İnternet

VoLTE Şebekesi iOS 8 ile iPhone'lara gelecek

Dünyanın en büyük GSM operatörlerinden T-Mobile VoLTE bağlantısını Seattle'da başlattı.

VoLTE Şebekesi iOS 8 ile iPhone'lara gelecek

Ülkemizde 4G yani LTE çalışmaları GSM Operatörleri tarafından test laboratuvarlarında denenmekte olup en iyimser tahmin ile 2018 yılında 4G şebekesine kavuşabileceğimiz öngörülmekte. Henüz 3G şebekesinin nimetlerinden bile tam anlamıyla kullanamıyorken 4G'yi istemenin oldukça gereksiz olduğunu düşünmekteyiz. Nasıl ki 5 inç bir ekranda 2K çözünürlüğün kullanıcı deneyimine en ufak bir katkısı yoksa 3G'yi tam anlamıyla kullanamayan ülkemizde 4G'nin de tam anlamıyla kullanılmayacağının altını çizmek gerekmekte.

LTE şebekesi olan ülkelerden Amerika'da faaliyet gösteren T-Mobile GSM Operatörü Seattle kentinde yeni bir LTE şebekesi üzerine denemelerin yapılmaya başlandığını bildirdi. Oldukça teknik bir konu olan VoLTE için kısaca şunu belirtmek lazım. 

Bu sistem ile telefonlar hem 3G'yi hemde 4'yi aynı anda kullanabiliyorlar. Sesli görüşmeler 3G şebekeleri üzerinden veri transferleri ise 4G şebekeleri üzerinden yapılmakta. Ülkemizdeki GSM operatörlerinin Çift taşıyıcılı internet dedikleri sistemden daha farklı bir durum olan VoLTE download durumunda ise her 2 şebekeden güç alabiliyor. 

Şimdilik Galaxy Note 3, LG G Flex ve Galxy Light müşterilerinin yararlanabildiği bu şebekeden iPhone 5S'te yararlanabiliyor fakat iOS 7 işletim sistemi şimdilik buna destek vermiyor. Yapılan yorumlara göre iOS 8 ile birlikte VoLTE şebekelerinden hem iPhone 6 hem iPhone 5S hemde iPhone 5C yararlanabilecek. 

Bu günkü deprem sonrası kullanamadığımız telefonlarımızda umarız hakettiğimiz şebeke kalitesine ulaşabilirirz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.