İnternet

Web 3.0 nedir? İnternetin Evrimi!

Son zamanlarda temeli eski olmasına rağmen yeniden gündemde olan Web 3.0 nedir ve neyi hedefliyor? İşte Web 3.0 gerçeği!

Web 3.0 nedir? İnternetin Evrimi! - Page 1

Kripto varlık ekosisteminin temel yapı taşı olan ve yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir pazar oluşturan Blockchaın teknolojisi, 2009 yılında Bitcoin'in piyasaya sürülmesiyle ilk kez hayatımıza girmiş oldu.

Bitcoin, merkeziyetsiz yapısı ve sınırlı arzı ile geleneksel finansal sisteme bir tepki olarak ortaya çıktı. Bu süreçte Ethereum Blockchain'in getirdiği "akıllı sözleşme" kavramı ile bu yeni teknoloji kendi içinde gelişti. Akıllı sözleşmeler ayrıca merkezi olmayan finans protokollerinin geliştirilmesini sağladı ve DeFi ekosistemini oluşturdu.

Daha sonra ERC-721 standardı benzersiz benzersiz belirteç NFT'leri doğurdu. Facebook'un adını "Meta" olarak değiştirerek Metaverse alanında yoğun bir çalışma yürüteceğini duyurmasıyla birlikte bu kez Metaverse ve Web 3.0 konuşulmaya başlandı. Web 3.0 veya Web 3'ü anlamak için önce Web 1.0 ve Web 2.0 anlaşılmalıdır.

İşte Web 3.0 Gerçeği!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.