İnternet

Web'in kurucusu, internetin çalışma şeklini tamamen değiştirecek!

Web'in kurucusu olarak tanınan Tim Berners-Lee, internetin çalışma şeklini değiştirerek kullanıcı bilgilerini tamamen güvenli yapmayı hedefliyor.

Web'in kurucusu, internetin çalışma şeklini tamamen değiştirecek!

World Wide Web'in kurucusu olan Tim Berners-Lee, Google ve Facebook tarafından ele geçirilen internetin çalışma şeklini yeniden düzenlemeyi hedefliyor. Bunu yapabilmek adına MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ile birlikte Solid, yani social linked data isimli yeni bir sistem üzerinde çalışan Tim Berners-Lee, Solid sayesinde tüm internetin kullanıcılar tarafından yönetilmesini sağlayacak. Solid, kullanıcı bilgilerinin ortak olarak toplandığı ve sadece kullanıcıların seçtiği bölgelerde depolanan, kişisel bir bilgi depolama sistemi.

Sistemi kullanan kullanıcılar, Solid'de bulunan bilgilerini hangi sitelere verebileceğini, hangi bilgilerini verebileceklerini kendileri seçebilecekler. Solid'i güvenli kılan asıl unsur, kullanıcıların bilgilerini depoladığı alanları kendileri seçmesi. Pods, yani personal online data stores isimli bu depolama alanları, son derece güvenli olan ve tamamen kullanıcısının kontrolünde olan sistemler. Solid'in kimlerle paylaşılacağını ayarlamamıza olanak sunan Pods, LID'in (linked data) aktifleşmesini sağlıyor. Berners-Lee'nin geliştirdiği bir diğer sistem olan LID, kişisel bilgilere erişen internet sitelerinin tüm bilgileri güvenli bir şekilde toplamasında kilit rol oynuyor.

1470848391_sirtimberners-lee.jpg

Tim Berners-Lee, tüm bu sistemleri kullanıma sunarak interneti daha güvenli, daha kullanışlı yapmak istiyor. Umarız bunu en kısa sürede başarır.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.