İnternet

Wikipedia engeli parça parça kalkabilir!

Uzun bir süredir ülkemizden erişimin engelli olduğu Wikipedia ile ilgili farklı gelişmeler yaşanıyor.

Wikipedia engeli parça parça kalkabilir!

29 Nisan 2017'den bu yana ülkemizde yasaklı olan Wikipedia’ya kullanıcılar bir şekilde erişebilmek için çeşitli yöntemler deniyordu. Yasakla ilgili süreç devam ederken dün ilginç gelişmeler yaşandı. Bazı kullanıcılar Wikipedia’nın standart sürümlerine hiçbir engel olmadan ve herhangi bir vpn kullanmadan erişebildiğini aktarmaya başladı.

BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan ise katıldığı bir canlı yayında sürece dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Wikipedia yönetiminin bazı olumlu adımlar attığını, BTK'nın ise bazı istekler sunduğunu ifade etti.

1510817581_7f2d970b4f3949399b6d48e708be3b1418.jpg

Tüm sitenin kapalı kalmaması gibi bir sonuç için formül arandığını belirten Sayan, sitedeki sadece iki maddede yer alan, Türkiye'nin çeşitli terör grupları içinde yer aldığı iddiasının mahkemece kısıtlandığını ifade etti. Konuya ilişkin bilinmezlikler devam ediyor ancak yakın zamanda erişimin tamamen açılırsa bu büyük bir sürpriz olmayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.