Windows 10'un rekabeti bitirecek Spartan tarayıcısı eşsiz özellikler sunacak

Microsoft'un yeni tarayıcısı Spartan cephesinden bilgiler gelmeye devam ediyor.

Windows 10'un rekabeti bitirecek Spartan tarayıcısı eşsiz özellikler sunacak

Microsoft bu yıl yeni bir Windows sürümünü piyasaya sürüyor ve bu sürüm o kadar önem arz ediyor olmalı ki, Redmond merkezli şirket “Windows 9” adı yerine bu sürümü Windows 10 olarak adlandırmaya karar verdi.

Geçen ay da belirtildiği gibi, Windows 10, Spartan kod adlı yeni bir marka tarayıcı ile gelecek. (Fakat Internet Explorer geriye dönük uyumluluk nedenlerinden dolayı yine de sisteme dahil edilecek). The Verge sitesinin elinde Spartan tarayıcısı hakkında bazı ilginç detaylar var. Bu yeni tarayıcı rakiplerinde (Chrome, Firefox, Safari, ve benzeri) bulunmayan bir takım farklı özellikler barındıracak.

Spartan'ın eşsiz özelliklerinden birinin ''mürekkep desteği'' olduğu söyleniyor. Bu özellik kullanıcılara bir kalem yardımıyla web sayfalarında açıklama yapmalarını sağlayacak ve bunları arkadaşlarıyla paylaşma imkanı sunacak. Microsoft'un üzerinde çalıştığı bir diğer şey ise, sekmeleri bir arada gruplandıran yeni bir metod özelliği... Bu sayede, kullanıcılar sekmeleri ayırabilecek. Örneğin; kişisel sekmelerden iş sekmelerine gibi gruplandırma yapabilecekler.

Windows Phone'da mevcut olan kişisel dijital asistan Cortana, Spartan ile beraber gelecek üstelik Microsoft özel tema destekleme fikri konusunda oldukça kafa yordu ve bunu sonraki versiyonlarda uygulayabilir.

Spartan'ın, bir uygulama olarak telefonlarda, tabletlerde ve bilgisayarlarda olduğu gibi benzer bir görünüş ve his barındırarak Windows Store' da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Windows 10 ve Spartan (tanıtımında muhtemelen farklı bir adı olacak) hakkında daha fazla bilgi Microsoft tarafından 21 Ocak' ta açığa kavuşacak. Heyecanla bekliyoruz!