World Wide Web (www) hakkında ilginç bilgiler! - Page 1

İlk Tasarım Çalışması
 Bilim adamı İngiliz mühendis Sir Tim Berners-Lee, World Wide Web'in ilk tasarımını 1989 yılında oluşturdu. Berners şu anda World Wide Web Konsorsiyumu (W3C)'nun direktörü olarak çalışmakta.

World Wide Web (www) hakkında ilginç bilgiler! - Page 2

İlk Web Tarayıcısı; Mosaic
World Wide Web'in bir web tarayıcısında kullanılması için yapılan çalışmalar 1993 yılına kadar sürdü. Illinois Üniversitesi Süper Hesaplama Ulusa Merkezi'nde bir ekibin geliştirdiği grafik bazlı web tarayıcısı Mosaic, 1993 yılında kullanıcılara sunuldu.

World Wide Web (www) hakkında ilginç bilgiler! - Page 3

İlk Web Sitesi
'www' ibaresinin kullanıldığı ilk web sitesi 1991 yılında yayına girdi. Sitenin tam adı 'info.cern.ch' idi ve giriş sayfasında sadece 153 kelime vardı. Adından da anlaşılacağı üzere Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi olan CERN'le bağlantılıydı.

World Wide Web (www) hakkında ilginç bilgiler! - Page 4

Topluma Açılma Süreci
Topluma açılma süreci CERN tarafından 1993 yılında bu teknolojinin ileride herkesin ücretsiz kullanılabileceğini açıklanması ile başladı. Ücretsiz olarak kullanılmasının dışında bu teknolojinin ana bileşenlerinin kamuya açık kaldığı doğru.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.